Paylaş

Öncelikle Kadınların toplumumuzda eşitlik içinde yer alması için güçlü projelerimiz var, bunları hayata geçireceğiz !

CHP Kocaeli Büyükşehir Büyükşehir Adayı Atasoy Bilgin bu sabah

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerine partisinin Gebze İlçe Başkanlığı’nda başladı. CHP Gebze İlçede kadın yöneticiler ve partililerle kahvaltı eden Bilgin’e bu ziyaretinde CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler ve eşi Sevgi Çiler de katıldı.

Atasoy Bilgin Burada verdiği mesajda ‘’ Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Kadınlar ister tezgah başında ister ev kadını olarak çalışsın her durumda emekçidir. Bu nedenle bütün Kocaelili kadınların 8 Mart’ını içtenlikle kutlarım’’ dedi.

CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı daha sonra Kartepe’de bulunan Bizimköy Engeli Vakfı’na bir ziyaret gerçekleştirdi.

CHPLi Başkan Adayı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir de basın açıklaması yaptı. Bilgin açıklamasında şunları söyledi :

‘’ Değerli Kadınlar,

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü.Kadınlar ister tezgah başında ister evde kadını olarak çalışsın her durumda emekçidir. O nedenle Bütün Kocaelili kadınların 8 Mart’ını içtenlikle kutlarım.

Siz de çok yakından biliyorsunuz, yaşıyorsunuz; Türkiye’de kadın olmak zor, engelli kadın olmak çok daha zor. Sorunlar katlanarak artıyor. Köklü çözümler gerektiriyor.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kadının ikinci sınıf konumunu değiştirmek ve insanlık onurunu geri almak için 1910 tarihinden beri, 114 yıldır dünyada kutlanıyor.

Kadınlar bu mücadelede oy kullanma hakkından, eşit işe eşit ücret hakkına kadar birçok alanda mücadeleler verdiler ve bunların önemli kısmını da kazandılar.

Ama kadınlar için yaşam bu gün hala çok zor. Taciz ve tecavüzden, kadın cinayetlerine, ücret eşitsizliğine, çalışma ve sosyal hayata katılamamaktan, çocuk yaşta evlendirilmeye ve kadın yoksulluğuna kadar çok sayıda sorun kadının hayatını hala cehenneme çeviriyor.

Ülkemizde kadını şiddetten ve eşitsizlikten koruyan kanun ve sözleşmelerin tek tek rafa kaldırılmasını da hatırlayınca kadınların eşitlik mücadelesi daha da önem kazanıyor. Partimizin gerek İstanbul Sözleşmesini yeniden imzalanması gerek medeni kanunun korunması için verdiği mücadele de bunun bir parçası.

8 Mart’lar bu yüzden hala önemli. Bu günü sadece kuru bir kutlamayla geçiştiremeyiz.’’

Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.