Paylaş

Her yıl  Türk Cumhuriyetleri  ülkelerinde düzenlenmekte olan  Türk Dünyası Edebiyaçıları  etkinlik buluşması bu sene Kazkistan’da yapılacaktır. Şair Coşkun Karabulut ‘un organize ettiği  ülkemizden ve diğer  çeşitli  Türk Cumhuriyetlerinden  Kazakistan’ın  ünlü yazarı Profösör Gülnaz FEYZULAH , Özbekistan’ ın  ünlü yazarı Xoysiyet RÜSTEMOVA , Azaerbaycan’ın  ünlü şairi Ekber GOŞALI   olmak üzere yaklaşık yirmi beş yazarçizer, sanatçının katıldığı programa ilimizden  Eğitimci ,Şair, Yazar  Yusuf Ziya YILMAZ  katılacak olup edebiyatta ortak değerlerimiz, Türk dili ve kültürü; karşılıklı  kitap çevirileri ,genç kuşaklara Türk Edebiyatının  öncüleri ,konferans ,ve panelle  birlikte Türkçenin diğer lehçelerine  çevrilen eserlerin oluşturulduğu kitaplar tanıtılacaktır.  Türk Edebiyat dünyası etkinlikleri 15 – 25 Nisan arasında Kazakistan’ın ağırlıklı olarak Çimkent ve Türkistan bölgesinde   yapılacaktır.

Yusuf Ziya Yılmaz kimdir;

Yusuf Ziya Yılmaz, Kars’ın Sarıkamış ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Sarıkamış ve Kars’ta  tamamladı. 1986 yılında Van Yüzüncü Yıl  Üniversitesi Eğitim Yüksek Okulunu bitirdikten  sonra aynı yıl Şırnak İli İdil İlçesine köy öğretmeni olarak atandı. Bölgedeki terör olaylarından dolayı bölge insanının çekmiş olduğu sıkıntıları,  onu bölgenin sorunları ile ilgilenmeye itti. Şiir, felsefe ve öykü ağırlıklı kitapları okumaya yöneldi. Daha sonra Anadolu Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümünü bitirdi.  Kars ili Selim ve  Sarıkamış ilçelerinin farklı okullarında öğretmenlik yaptı. 1996 yılında   Kocaeli’nin  Gebze ilçesine öğretmen olarak atandı.

2000 yılında Millî Eğitim Bakanlığının Bilim ve Aklın Aydınlığında dergisinde Güneydoğu’da şehit öğretmenlerin anısına yazdığı “Umudu Hiç Ağlatmadık” şiiri ile edebiyat dünyasına merhaba dedi. Bu şiir, göreve yeni başlayan öğretmenlerin yemini sırasında sık sık okunup öğretmenlere motivasyon kaynağı oldu. Aynı şiirin adı ile yayımladığı  Umudu Hiç Ağlatmadık adlı ilk şiir kitabını  2000 yılında  edebiyat dünyasına kazandırdı. 2000 yılından sonra Çeşitli internet siteleri ve dergilerinde şiirleri yayımlandı. Ülke genelinde farklı kitap fuarlarına,  şiir ve edebiyat söyleşilerine katıldı.

2016  Fethiye Edebiyat günlerinde ülkemizin önde gelen yazarları ve şairleri Coşkun Karabulut, Oktay Yivli, Cazim Gürbüz, Azebeycan’dan Nazile Gültac gibi  şiirlerini  tanıtıma  gelen şairler ile tanışma fırsatı buldu.

Şairin ikinci şiir kitabı Yüreğimin Yedi İklimi adlı Günce Yayınları tarafından 2018’de yayımlandı. Farklı  STK’ların sosyal ve kültürel faliyetlerine katılmakta olup yakın tarihimiz hakkında araştırmalar yapmaktadır. Hâlen Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bir ortaokulda müdür olarak görev yapmaktadır. Şiir ve öykülerini yazmaya devam etmektedir.

Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir