Paylaş

10-16 Mayıs Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında İl Jandarma Komutanlığında gerçekleşen tören ile Kocaeli’de yaşayan özel gereksinimli gençler üniforma giyip bir günlüğüne asker oldular.

Temsili Askerlik Uygulaması kapsamında düzenlenen törenle bir günlüğüne askerlik yapan 22 engelli genç, günün sonunda aileleri ve yakınlarıyla beraber tezkere almanın heyecanını yaşadılar.

Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan, İzmit Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman ve İl Jandarma Komutanı J. Alb. Murat Bozkurt tarafından karşılanan Vali Seddar Yavuz, tören alanında bulunan engelli yakınlarını ve davetlileri selamlayarak yerini aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Jandarma Komutanı J. Alb. Murat Bozkurt yaptığı konuşmada özel bireyleri ve ailelerini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Protokolün hitaplarıyla devam eden programda Vali Seddar Yavuz hem bu özel haftanın anlam ve önemini dile getirerek hem de yaklaşmakta olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramına değinerek şu sözleri sarf etti: “Kurtuluş Savaşımızın başladığı günlere çok yakınız. 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk bir meşale yakmış ve vatanımızı işgalden kurtarmak üzere Samsun’a doğru yola çıkmıştır.19 Mayıs 1919’un yıl dönümünde bir kez daha Kurtuluş Savaşımızın eşsiz komutanı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum.”

“Ordusu Olan Bir Millet Değil, Kendisi Ordu Olan Bir Milletiz”

İl Jandarma Komutanı J. Alb Murat Bozkurt’un konuşmasının altını çizen ve hitaplarına devam eden Vali Yavuz: “Kıymetli Albayımızın da ifade ettiği gibi ‘Biz ordusu olan bir millet değil, kendisi ordu olan bir milletiz.’ Bu vesileyle biz bir gazayı düğün ve şenlik günü olarak kabul ederiz, bize ihtiyaç duyulduğunda düşünmeden sefere çıkarız. Vatanımız, bayrağımız ve kutsal değerlerimiz için canımızı seve seve feda ederiz. Çünkü biz, ‘Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin, zira onlar diridirler, fakat siz onu anlayamazsınız, idrak edemezsiniz.’ diyen yüce Allah’ın kulları, İslam dininin mensupları ve vatan sevgisinin imandan geldiğini söyleyen Hz. Peygamberimizin ümmetiyiz. Bu inanç ve anlayışla biz devletler kurduk, yaşattık. Bu vatan için canlarını feda etmeye hazır milyonlarca evladımız var hamdolsun. Bu inanç ve bu kararlılık kıyamete kadar bizi hür ve bağımsız yaşatacak anlayışı da ortaya koyar. Bu vesileyle evlatlarımızı yetiştiren anne ve babalara bir kez daha minnet ve şükran duygularımı ifade ediyor, evlatlarımıza sağlık ve afiyet diliyor, bundan sonraki yaşamlarında her şeyin gönüllerince olmasını temenni ediyorum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Jandarma üniforması giyen ve tüm gün eğitim sürecinden geçmiş olan gençler ellerini şanlı Türk Bayrağımız ve silahların üzerine koyarak yemin ettiler.

Yemin töreni sonrası erleri temsilen J. Er Mustafa Bülbül’de bir konuşma gerçekleştirerek askerlik gibi şerefli bir görevin bir gün bile olsa kendilerine yaşatılması noktasında emeği, katkısı olan herkese teşekkür etti.

Yemin Töreni, Vali Seddar Yavuz ve protokol üyeleri tarafından özel gereksinimli bireylere terhis belgelerinin verilmesi ve J. Uzm. Çvş. Burak Güleç tarafından okunan “Bayrak” şiiri ile devam etti.

Tören yürüyüşünün akabinde Vali Seddar Yavuz ve protokol üyelerinin tören alanında bulunan stantları incelemelerinin ardından program sonlandı.

İl Jandarma Komutanlığı Tören Alanında gerçekleşen temsili yemin törenine Vali Seddar Yavuz’un yanı sıra; Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan V. Berna Abiş, Cumhuriyet Başsavcısı Ferhat Kapıcı, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan, İzmit Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Murat Bozkurt, İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, ilgili kurum müdürleri, Türkiye Harp Malülü Gaziler-Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kocaeli Şube Başkanı Şaban Arlı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kocaeli Şube Başkanı Nurettin Recep Sağlık, askeri personel, törene katılan askerlerin aileleri ile basın mensupları katıldı

Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir