Paylaş

Kocaeli Aydınlar Ocağı tarafından, 25 Mayıs 2024 Cumartesi günü saat 14:00’de Belsa Plaza’daki Leyla Atakan Kütüphanesi Konferans Salonu’nda, Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Doç.Dr. Esma Torun Çelik’in konuşmacı olarak katılacağı, “Atatürk, Cumhuriyet ve Türk Tarih Tezi” konulu bir konferans düzenlenecektir.

Konferansa tüm halkımız davetlidir.

Doç. Dr. Esma TORUN ÇELİK Kimdir?

1970’de Amasya’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimi Amasya’da, liseyi Ankara’da tamamladı. 1994’te Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinden mezun oldu.

Yüksek Lisan ve Doktorayı aynı üniversitenin İnkılap Tarihi Enstitüsünde yaptı. 2002’te “II. Dünya Savaşı Sonrası Türkiye’de Kültürel Değişimler (1945-1960)” başlıklı teziyle doktorasını tamamladı. 2002’de Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih bölümüne yardımcı doçent olarak atandı. 2004’te aynı bölümün kurucu başkanlığını üstlendi. Halen aynı bölümde Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim dalında görev yapmaktadır. Kocaeli Tarihi, Türk Dış Politikası, Türkiye’de Kadın, Türk-Amerikan İlişkileri, Kültür Politikaları, Türk Siyasi Hayatı ve Atatürk ile ilgili yayınlanmış pek çok makalesi bulunmaktadır.

Kitapları:

–        Sivas’tan Büyük Kongre’ye Cumhuriyet Halk Partisi 2003

–        Türkiye’de Kültürel Değişimler (1945-1960), 2006

–        Atatürk’ün Kocaeli Ziyaretleri-Kent ve Konuğu, ortak çalışma

–        Türk Devrim Tarihi, komisyon, ders kitabı

–        İzmit Milletvekilleri (1920-1927), ortak çalışma

Kocaeli Aydınlar Ocağı

Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir