Paylaş
İzmit Belediyesi, Prof. Dr. Canan Dağdeviren’in adını taşıyan Tüysüzler Çınar Çocuk Evi’nin açılışını gerçekleştirdi. Programa Bilim İnsanı Prof. Dr. Canan Dağdeviren de katıldı. Canan Dağdeviren Çınar Çocuk Evi’nde eğitim gören minik öğrencileri 15 yıl sonra kendi laboratuvarına davet etti.
“SANATÇILAR, LİDERLER YETİŞSİN İSTİYORUZ”
İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet konuşmasında, “Canan hanım aslında misafir değil, bu kentin yetiştirdiği özel insanlardan bir tanesi kendisi. Kreşe adını vermemizi kabul etmesinden çok onur duyduk. Çocuklara rol model olması açısından bizim için kıymetli. Eğitim yuvalarında bilim insanları, sanatçılar, liderler yetişsin istiyoruz. Üretken, yaratıcı, özgür düşüncesini her platformda ortaya koyabilen güçlü bireyler olmalarını istiyoruz çocukların. Temel eğitim çok önemli. Her anlamda çocuklarımızın her şeyini besleyerek  bu eğitim modellerini gerçekleştirmeye çalışıyoruz.
“SONSUZ BAŞARILAR DİLİYORUM”
Çocukların özgür yaşaması çok kıymetli. Onların kendi tercihlerini yaşıyor olmaları değerli. Bu kreşlerin marka değerlerini de önemsiyoruz. Bu marka değerini arttıracak birçok çalışmanın yankılanması için emek veriyoruz. Canan hanım çok mütevazi ve bir kardeş gibi adeta. Bu ülkeyi ve kenti daha da gururlandıracaktır. Zeki kadınları, sosyal bilinci güçlü kadınları seviyorum. Sonsuz başarılar diliyorum” dedi.
“ÇOK GÜZEL BİR DUYGU”
Prof. Dr. Canan Dağdeviren açılış sonrasında yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı; “Adıma bir çocuk evinin açılmasından dolayı ve bu şehirde büyümüş bir birey olmaktan çok mutlu ve gururluyum. Harika bir duygu. Küçük bireylerin eğitimi için tasarlanmış bu güzel okulun açılışına katılmak güzel bir duyguydu. Emeği geçen herkese, Fatma Hanıma, ekibine teşekkürlerimi sunuyorum.
“ÇOCUKLARI LABORATUVARIMA DAVET ETTİM”
Bu her belediyenin hedef noktalarından biri olması gereken bir proje. Emeği geçen herkesi candan tebrik ediyorum. Türkiye’de birçok Canan’ların ve Can’ların olduğunu düşünüyorum. Ben bu sıralardan ABD’ye gidip tüm insanlığın yararına sunulabilecek aletler yapabildiysem buradaki Can’lar ve Canan’lar da aynısını yapabilir. O nedenle öğrencileri 15 yıl sonra kendi laboratuvarıma davet ettim.  Kimisi balinanın üzerine binip gelmek istedi, kimisi Deniz Atıyla gelmek istedi, kimisi trenle, kimisi gemiyle. Hepsinin hayal dünyası mükemmel. Umarım bizi izleyen anne ve babalar çocuklarının hayallerine köstek olmazlar tam tersine destek olurlar. Çocukların hepsini bekliyorum bakalım aralarından kaç tanesi gelebilecek.
ÇALIŞMALARINI ANLATTI
Biz vücutla uyumlu esnek, çekilebilir, katlanabilir elektronik aletler yapıyoruz. Bu aletleri vücudun farklı organların üzerine ya da içerisine yerleştirebiliyoruz. Amacımız vücudun biyolojik dilini elektrik diline dönüştürüp hastalar ve tıp dünyası insanlar arasında bir arayüz kurmak. Yaptığımız çalışmalar birçok farklı alanı birleştirip yeryüzünde olmayan teknolojileri ortaya koymak için tasarlanmış projeler.
“1000 HASTA ÜZERİNDE DENEY YAPIYORUZ”
Fizik, kimya, biyoloji, elektrik – elektronik, tıp, dizayn, tasarım bunların hepsini birleştirip henüz olmayan ama olmasına ihtiyaç duyulan teknolojileri geliştirmek üzere çalışmalarımızı yapıyoruz. En son yaptığımız çalışmalardan biri de meme kanserinin erken teşhisini sağlayabilecek elektronik bir sutyen. Bu teknolojiyle kadınlar arasında yaygın olan meme kanserinin erken teşhisini sağlamak ve insanların hayata tutunma oranlarını yüzde 98’lere kadar arttırabilecek bir platformu insanlığa sunmak istiyoruz. Çok heyecanlıyız. İnsan deneylerini yapıyoruz şu an. 1000 hasta üzerinde deneme gibi bir amacımız var.
“KOCAELİ İÇİN HARİKA BİR ŞANSSINIZ” 
En son kazandığım ödül Cumhuriyetin 100’üncü yılına denk geldi. Ben de bir Cumhuriyet Projesi olarak deneylerimle birlikte BBC’nin 100 ilham veren kadın listesine seçilen tek isimdim.  Listede harika kadınlar vardı. Onların arasında olmak kendi kişisel başarımın yanı sıra güzel ve yalnız ülkemi temsil etmek gibi onurlu bir görevi bana imkan kıldı. Bu da güzel bir anı oldu. Hem misafirperverliğiniz için hem de güçlü duruşunuz için teşekkür ederim. Hepimiz için çok güzel bir örneksiniz. Bizim için Kocaeli için de harika bir şanssınız.”

Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir