Paylaş

İZMİT’TE CUMHURİYET BAYRAMI ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR

PROF. DR. ARI: “ATATÜRK’ÜN ADINI DUYUNCA HEYECANLANIYORUZ”

İzmit Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri şehrin dört bir yanında devam ediyor.  

 Etkinlikler kapsamında Prof. Dr. Kemal Arı, Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi Taş Bina’da “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu konferans gerçekleştirdi.

İzmit Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında ünlü tarihçi Prof. Dr. Kemal Arı, Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi Taş Bina’da “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu bir konferans gerçekleştirdi. Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi ve Kocaeli Nicomedia Lions Kulübü paydaşlarının katkılarıyla gerçekleşen konferansta Prof. Dr. Arı, Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti kurma aşamasında yaşadıklarını dinleyicilere anlattı. Konferansın ardından İzmit Belediyesi Kültür Müdürü Dilek Alp, Prof. Dr. Arı’ya teşekkür plaketi sunarken programın sonunda Arı sevenleri için kitaplarını imzaladı.

CUMHURİYET KİMSESİZLERİN KİMSESİDİR

Konferansta konuşan Prof. Dr. Kemal Arı, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten bahsetmek bizi her zaman heyecanlandırıyor. Çünkü Atatürk’ün Cumhuriyeti kurması Cumhuriyeti kurarken yaşadıkları, düşünceleri bizler için çok önemlidir. Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet benim en kıymetli mirasımdır demiştir. Atatürk, Cumhuriyeti kimsesizlerin kimsesidir diye tanımlıyor. Biz önce Cumhuriyeti nasıl anlamamız gerekiyor onu düşünmeliyiz. Sözlük anlamına bakarsak  cumhurun yönetimi anlamı çıkıyor. Fakat Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyete bakarsak bir milletin nasıl bağımsızlığa ulaştığını anlarız” dedi.

HAKİMİYET KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR

Konuşmalarına devam eden Prof. Dr. Arı, “Atatürk bir konuşmasında “Hakimiyet kayıtsız şartsız ulusundur” diyor. Egemenliğin millete ait olduğunu söylüyorsa Atatürk egemenliğin millete ait olmadığı bir takım durumlara karşı söylemiştir bu sözü. 23 Nisan 1920 tarihinde TBMM açıldığında milletvekillerinin konuşma yapacağı kürsünün arkasına hakimiyet milletindir yazıldı. Fakat Atatürk bunu yeterli görmedi ve bu yazıyı “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” olarak değiştirdi” ifadelerinde bulundu.

ATATÜRK ANNESİ VEFAT ETTİĞİNDE İZMİT’TEYDİ

Sözlerine devam eden Prof. Dr. Arı, “Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım 14 Ocak 1923’de İzmir Karşıyaka’da vefat etti. Atatürk annesini çok severdi. Fakat kendisi annesi vefat ettiğinde cenazesine gidememiştir. Çünkü Atatürk İzmit’te ilk ve son basın toplantısını gerçekleştirmek için İzmit’te bulunuyordu. Bu basın toplantısı çok önemliydi. Cumhuriyetin kurulmasında ki en önemli temel taşları bu toplantıda atılacaktı. Atatürk daha sonra Karşıyaka’da bulunan annesinin kabri başına geldiğinde vatanını milletini kurmak için cenazeye gelemediğini ifade etmiştir” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Arı konuşmalarının devamında Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti kurarken yaşadıklarına değindi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir