Paylaş

Kartepe Zirvesi’nde konuşan Prof. Dr. Tülin Vural Arslan “Ahlaki değerlerden uzaklaşan bir toplum mutsuz olur” dedi.

‘’Ahlaki değerlerden uzaklaşan bir toplum mutsuz olur’’

Kartepe Zirvesi Ara Güler Salonu üçüncü oturumunun moderatörlüğünü İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Doç. Dr. Lütfi Sunar yaparken Uludağ Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tülin Vural Arslan ile Kırıkkale Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Refik Yaslıkaya “Şehirleşme ve Yapılaşma” konulu oturumda bir araya geldi. Uludağ Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tülin Vural Arslan “Ahlaki değerlerden uzaklaşan bir toplum mutsuz olur” açıklamasında bulundu.

“BU DEV EVLER BİZİ MUTSUZLUĞA İTTİ”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 3.’sünü gerçekleştirdiği yurt içinden ve dışından çok sayıda akademisyenin katıldığı “Şehircilik ve Mutlu Şehir” konularının ele alındığı “Kartepe Zirvesi-2019”  devam ediyor. “Şehirleşme ve Yapılaşma” konulu oturumda konuşan Prof. Dr. Tülin Vural Arslan “Deprem gerçeğini hepimiz kabul ediyoruz ve buna göre hareket etmemiz gerektiğini de söylüyoruz. Deprem gerçeğine karşı, dayanıklı, yüksek binalar yaptık. Ama bu binaların ahlaki değerlerden bizi uzaklaştırdığını anladık. Ahlaki değerlerden uzaklaşan bir toplum mutsuz olur. Biz bu evler yapılırken bunların olacağını ön göremedik ve umursamadık ama bu dev evler bizleri mutsuzluğa itti” dedi.

“GEÇMİŞTEN ÖĞRENMELİYİZ”

Çözüm önerilerini kaydeden Prof. Dr. Arslan” Peki, neler yapabiliriz bu mutsuzluğa son vermek için? Geçmişten öğrenerek bugünün problemlerine dirençli hale gelebiliriz. Geleceği düşünerek hareket etmeli ,kısa vadeli değil uzun vadeli projeler üretmeliyiz” ifadelerini kullandı.

YATAY BİNALARIN MAHALLELERİ

Dr. Öğr. Üyesi Refik Yaslıkaya ise konuşmasındasürdürülebilir şehirlerde mahalleler konusunu işledi. Köy bir yerel yönetimidir diyerek sözlerine başlayan Yaslıkaya” Mahalle ise böyle bir yönetime sahip değildir. Sürdürülebilir şehirlerde mahalleler artık yüksek katlı değil yatay binaların yapıldığı mahallelere dönüşecek. Yüksek katlı ev sorunlarını her ilimizde yaşıyoruz. Şimdi iktidar tarafından yeni getirilecek kalkınma paketinde yatay evlerin yapılacağı vurgusu var. Ortak alanların olduğu mahalleler inşa ederek insanları bir nebze de olsa mutlu etmeliyiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir