Paylaş

Kartepe’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 96’ncı yıl dönümü etkinlikleri düzenlenen Fener Alayı ile son buldu.

Kartepe Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kartepe Kaymakamlığı tarafından organize edilen yüzlerce Kartepeli’nin Cumhuriyet için yürüdüğü Fener Alayı ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 96’ncı yıl dönümü etkinlikleri son buldu. Cumhuriyet için yürüyen yüzlerce Kartepeli, “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez, Herşey Vatan İçin, Vatan Sana Canım Feda” sloganlarını attı. Kartepe’de törenler 28 Ekim günü, Kartepe Kaymakamlığı önündeki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile bir gün önce start alırken, fener alayı ile son buldu.

YOĞUN KATILIM

Düzenlenen Fener Alayına Kartepe Kaymakamı Altuğ Çağlar, Kartepe Belediye Başkanı Av. Mustafa Kocaman, Kartepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferhat Dilek, Ak Parti Kartepe İlçe Başkanı Sadık Yılmaz ve İlçe Yönetimi, CHP İl Başkan Yardımcısı Nilay Merttürk, CHP Kartepe İlçe Başkanı Tevfik Mayda ve İlçe Yönetimi, İYİ Parti Kartepe İlçe Başkanı Haluk Tamyüksel ve İlçe Yönetimi, SP Kartepe İlçe Başkanı Mehmet Batmanlar ve İlçe Yönetimi, Kartepe Belediyesi meclis üyeleri, birim müdürleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

SLOGANLAR EŞLİĞİNDE

Kadını erkeği, genci yaşlısı, çoluğu çocuğuyla yüzlerce Kartepeli Fener Alayı için saat 20.00’de Ertuğrul Gazi Meydanı’nda toplandı. Kartepeliler Türk Bayrakları ve meşaleler eşliğinde Ertuğrul Gazi Mahallesi Şehit Yüzbaşı Ulaş Türk Parkından başlayarak İstasyon Mahallesi Meşelik Parkına kadar “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez, Herşey Vatan İçin, Vatan Sana Canım Feda” sloganlarını attı. Meşelik Parkı’nda son bulan yürüyüşün sonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Şehitlerimiz için dua okundu.

“CUMHURİYETİ İLELEBET YAŞATACAĞIZ”

Fener alayı öncesinde konuşan Kartepe Belediye Başkanı Av. Mustafa Kocaman, “Bu güzel Kartepe akşamında sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Bugün buraya toplanmamızda vesile olan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle ve minnetle anıyorum. Hem Cumhuriyetimizi, hem bayramımızı kutluyorum. İnşallah Cumhuriyeti, bu bayramımızı ilelebet hep birlikte çocuklarımızla, gençlerimizle, evlatlarımızla yaşatacağımızı yaşayacağımızı ömrümüzün vefa ettiği sürece paylaşacağımızı ifade etmek istiyorum. Allah onlardan razı olsun” dedi.

DAHA COŞKULU KUTLAMA

Daha coşkulu bir Cumhuriyet Bayramı programı arzuladıklarını dile getiren Başkan Kocaman, “Ancak iki tane şehidimiz oldu. Darıca ve Gölcük’de Allah iki şehidimize de rahmet eylesin. Bunun üzüntüsünü yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin özüyle ruhuyla yine birlikte olmak istedik. Bu yıl böyle oldu ama bundan sonraki yıllarda çok daha geliştirerek, çok daha coşkuyla yine hep beraber birlik beraberlik içinde kutlamaya devam ederiz. Bugün burada olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

HEP BİRLİKTE TÜRKİYEYİZ

Başkan Kocaman’ın ardından konuşan Kartepe Kaymakamı Altuğ Çağlar, “Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün silah arkadaşlarını buradan müteşekkirlerimizi tekrar sunmak istiyorum. Son iki günde aldığımız şehit haberleri ile üzüldük. Allah sabırlar versin, milletimizin başı sağolsun. 29 Ekim etkinliklerimizi gelecek yıllarda Allah’ın izniyle şehit haberleri olmadan coşkuyla hep birlikte kutlayalım. Çünkü biz hep birlikte Türkiye’yiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir