Paylaş

Başkan Büyükakın, “Görme engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak WeWalk akıllı bastonun kullanımı için Kocaeli, pilot bölge olsun” dedi.

Büyükakın, “Akıllı baston için pilot uygulamayı Kocaeli’de yapalım”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın düzenlediği ‘Engelsiz Bakış Paneli’ne katıldı. Panelden sonra “WeWalk” akıllı baston teknoloji şirketinin kurucu ortağı Kürşat Ceylan ile görüşen Başkan Büyükakın, “Yeni teknolojilerle birlikte engellilerin engelsiz bir şekilde sokakta dolaşabileceğine inanıyorum. Bu öngörümün ilk örneği de WeWalk akıllı bastonudur. WeWalk akıllı bastonun kullanımı için pilot uygulamayı Kocaeli’de yapalım, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak biz hazırız” dedi.

“TEKNOLOJİ DESTEĞİYLE YAŞAMINIZI KALİTELİ HALE GETİREBİLİRİZ”

Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen panel sonunda “WeWalk” akıllı baston teknoloji şirketinin kurucu ortağı Kürşat Ceylan ile konuşan Başkan Büyükakın,  “WeWalk akıllı baston teknolojisi görmeyen engelli vatandaşlarımız için çok yararlı, ama bu teknolojiyi daha da geliştirebiliriz. Arabalardaki sensör teknolojileri sayesinde arabalar şeritte kalabiliyor ve parklanmayı kendi otomatik olarak yapabiliyor. Buna benzer birçok akıllı uygulama var. Bizler de teknoloji desteğiyle sizlerin yaşamını çok çok daha kaliteli hale getirebiliriz.

“ENGELLİLER ENGELSİZ BİR ŞEKİLDE SOKAKTA DOLAŞABİLECEK”

Sadece disiplinler arası bir çalışma gerekiyor. Ben haberlerde de dinledim sizin uygulamanızı. Bilgisayar mühendisleri, yazılımcılar ve donanımcılar bir araya gelecekler engelliler de yaşama dair ihtiyaçlarını anlatacak. Sonunda da akıllı bastonlarınız gelişecek. Yakın bir gelecekte bu teknolojilerle birlikte engellilerin engelsiz bir şekilde sokakta dolaşabileceğine inanıyorum. WeWalk akıllı bastonun kullanımı için pilot uygulamayı Kocaeli’de yapalım, biz hazırız. Neye ihtiyacınız varsa ne için destek istiyorsanız bütün pilot uygulamaları burada yapalım ve yakinen ben ilgileneceğim” diye konuştu.

BAŞKAN BÜYÜKAKIN SEÇİM BEYANNAMESİNDE BAHSETMİŞTİ

31 Mart Yerel Seçimleri sırasında seçim beyannamesinde ‘Engelsiz Kocaeli’ ve ‘Her Alanda Akıllı Şehir Uygulamaları Kullanılacak’ konularını vatandaşlarla paylaşan Başkan Tahir Büyükakın konuşmasına şöyle devam etti; “Benim kızımın bir ödevi vardı. Bir proje tasarlaması gerekiyordu. ‘Ne yapabiliriz?’ diye konuşuyordu ve böyle bir fikir ortaya çıkmıştı. Sonra ben de seçim döneminde aslında bu olabilir diyerek beyannameme bu konuları aldım. Engelli insanlar bir şehre geldiğinde engelsiz yaşamı akıllı cihazlarla tasarlamak mümkün mü konusunu da istişare etmiştik seçim zamanında. Bu mümkün, çünkü akıllı teknolojiler, engelli bireylerin engelsizce yaşaması için inanılmaz fırsatlar sunuyor.”

“ENGELLİ BİREYLERİMİZİN İHTİYAÇLARINI KARŞILAYABİLİRİZ”

“Bu teknolojinin sürekli olarak geliştirilmesi gerekiyor” diyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın konuşmasının sonunda, “Bu teknoloji belli bir yazılım ve donanımla birlikte çalışıyor. Bunlar Ar-Ge çalışmalarıyla desteklenmesi gerekiyor. Büyük yatırımlara da gerek yok, Büyükşehir Belediyesi olarak engelli bireylerimizin ihtiyaçlarını tamamıyla karşılayabiliriz. Bu teknoloji çok daha hızlı gelişebilir. Pilot uygulamaları Kocaeli yapar daha sonra tüm Türkiye’ye ve dünyaya yaygınlaştırabiliriz diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

WEWALK AKILLI BASTON NEDİR?

Dünyanın en akıllı bastonu WeWalk, Türk mühendisler tarafından geliştirildi. 3 devrimsel özellik sunar. İlk özelliği, göğüs ve baş hizasında önüne çıkabilecek tabela, direk, ağaç dalı gibi engelleri kolaylıkla algılar ve uyarır. İkinci özelliği, Bluetooth ile cep telefonundaki, WeWalk mobil uygulamasına bağlanır. Üçüncü ve son özelliği ise mobil uygulamalarla entegre olabilir. Bu sayede her geçen gün yeni özellikler kazanır. Google Maps bunun ilk örneklerinden birisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir