Paylaş

DAVULLU ZURNALI HALAYLI SÖZLEŞME

İzmit Belediyesi ile TÜM BEL-SEN Kocaeli Şubesi arasında yapılan toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında memurlara kümülatif yüzde 28 zam yapıldı. Yağmur altında gerçekleşen imza töreninde Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet ve sendika başkanı Erdal Karakuş, memurlarla halay çekerek kutladı

YOĞUN KATILIM

İzmit Belediyesi hizmet binası önünde gerçekleşen 227 memuru kapsayan ve 31 Aralık 2021’e kadar geçerli olacak olan toplu iş sözleşmesi imza törenine İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, TÜM BEL-SEN Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş, İzmit Belediyesi TÜM BEL-SEN İş Yeri Temsilcisi Hüseyin Demirkır, Genel İş Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekçi, Tarım Orkam Sen Kocaeli Şube Başkanı Şenay Elhüseyni, BES Kocaeli Şube Başkanı Gülizar Ateş, Yapı Yol Sen Kocaeli Şube Başkanı Ethem Kartal, CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, sendika yöneticileri ve bürokratlar katıldı.

BU MÜCADELE İZMİT’TE BAŞLADI

Toplu Sözleşme töreninde konuşan TÜM BEL-SEN Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş, “Bugün burada ne kadar tarihi bir eşiği yaşadığımızı anlatmak istiyorum. Türkiye’de bugün sayısı 2 milyon 700 bini bulan kamu emekçilerinin toplu sözleşme mücadelesi 1996 yılında Celal Doğan ile Gaziantep’te başlamış olup 1997 yılında Sefa Sirmen başkanımızla birlikte İzmit Belediyesi’nde gerçekleşmiş ve tüm bu mücadele Avrupa İnsan Hakları’na kadar taşınmıştır. Ayrıca bu mücadele 47 ülkede uygulanır hale gelmiştir. Bugün örneğin Portekiz’de, Fransa’da bir kamu sözleşmesi yapıldığında o sözleşmenin dayanakları içerisinde İzmit Belediyesi ve TÜM BEL-SEN geçer” dedi.

BU SÖZLEŞME HERKESİN MENFAATİNE OLMUŞTUR

Konuşmalarına devam eden Karakuş, “Bu sözleşmede her şeyden önce kadın şiddete dur demek var. Bu sözleşmede kültürel haklar faaliyetler var. 8 Mart’ta kadın emekçilere gidin bayramınızı istediğiniz gibi kutlayın idari izinlisiniz demek var. Bu sözleşmede 1 Mayıs İşçi Emekçi Bayramı’nda ikramiye var. Dini bayramlarımızda ikramiye var. Eğitim anlamında ikramiye var. Bugün yapılan sözleşmeler sadece çalışanları, sadece İzmit Belediyesi’ni değil bu kentte bu ülkede yaşayan her emekçiyi bir tık daha yukarıya taşıyarak herkesin menfaatine olmuştur. Ben bu sözleşmeyi izlerken kadın belediye başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet’e sendikamız adına yürekten teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

ONURLUYUZ, GURURLUYUZ

Ardından konuşan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “Yağmurun altında bereketli bir sözleşmeye imza atıyoruz. Bir süredir sendikamız ile görüşme halindeydik. Görüşmelerde sendikamızın emekçiler adına verdiği mücadele bizler için çok kıymetli. İdareciler olarak bize de düşen emekçimizi korumak, kollamak ve hakkettiğini ona vermektir. Bizde güzel bir sözleşmeye imza atmaktan onurluyuz, gururluyuz. Sendika başkanımızın da bahsettiği gibi ilk yine İzmit Belediyesi’nde toplu sözleşmeler başlamıştı. Yıllar sonra bizimle İzmit’te emekçide yana anlayışı sürdürüyor olmamız bizim için ayrıca bir şeref kaynağıdır” ifadelerinde bulundu.

BAYRAMLARDA İKRAMİYE

Konuşmalarına devam eden Başkan Hürriyet, “Bizim için önemli maddeler var. Hem farkındalık anlamında hem de parasal anlamda önemli maddeli var. İşçimizin, emekçimizin, memurumuzun çalıştığı emek harcadığı alın teri karşısında daha iyi bir yaşam standartlarına sahip olsun diye elimizden geldiğince iyileştirmeye gayrettik. Bayramlar bizim için önemlidir. O yüzden bugüne kadar uygulanmayan Ramazan Bayramı’nda ikramiyeye imza attık. Kurban Bayramı’nda emekçimiz rahat rahat kurbanını kesebilsin diye ikramiyeyi hak etti dedik. Tabi ki 1 Mayıs İşçi Bayramı. 1 Mayıs’ta da emekçinin hakkı ikramiye dedik ve bu konuda anlaştık” dedi.

8 MARTTA KADINLAR İZİNLİ

Başkan Hürriyet, “Buda yetmez diyerek 8 Mart. Biliyorsunuz adaylık sürecinde 8 Mart’ta bu belediyeye girmek için ne kadar zorlanmıştık. Şimdi 8 Mart’ta bu belediyeye zorla giren bir belediye başkanı olarak 8 Mart’ta kadın emekçilere tatil vermek onları idari izinli saymak benim boynumun borcudur. Bir diğer konu beni üzerimde durduğum kadına şiddet konusu. Bundan sonra aile içi şiddet uygulayan, eşine şiddet uygulayan buradaki çalışan bu haklardan hiçbir şekilde yararlanamayacak. Bu haklar eşine ödenecek. Bununla ilgilide yasal prosedürü koymuş olduk” şeklinde konuştu.

SÖZLEŞMELİ MEMURLARA DA MÜJDE

Hürriyet, sözleşmeli memura da verdiği müjde de  “Sözleşmeli memurlarımızın da yapılan bu sözleşmeden faydalanması için çalışma yaptık.  Sözleşmemizin içine onları da dâhil ederek, 

Onları da belli ölçülerde diğer memurlarla eşitlemeye çalıştık” dedi.

EMEKÇİ KENTİ KOCAELİ’YE ÖRNEK OLSUN

Başkan Hürriyet son olarak, “Bu yeter mi, yetmez. Bu daha başlangıç. Şimdi 2 yıllık bir sözleşme yaptık. Allah’ın izniyle 2 yıl sonra maddi bütçemizi düzelttikçe, israfların önüne geçtikçe ve gelir gider dengemizi daha iyi bir şekilde sağladıkça tabi ki emekçimize ve çalışanımıza daha fazla hak vermek için yine gereğini yapacağız. 2 yıl sonra daha güzel sözleşmelere imza atacağız inşallah. Bu sözleşmemiz emekçi kenti Kocaeli’ye örnek olsun. Hayırlı olsun” diyerek sözlerine son verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir