Paylaş

Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, 2018 Mart ayında yapılan seçimler de “Yükselen Şehir”Dilovası sloganı ile çıktığı yolda geçen 9 aylık zaman zarfında bir çok projenin başlaması için önemli adımlar attı. Şayir, özellikle Ankara ziyaretlerinden gelen güzel haberlerle peş peşe müjdeleri sıralamaya başladı.

2018 Mart’ta yapılan yerel seçimler sürecinde ciddi bir performans göstererek AK Parti bayrağını yine Dilovası Belediyesinde dalgalanmasına sebep olan Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, göreve geldiği günden ilk icraatı olarak “Gönül Belediyeciliği” anlayışı için halka kapılarını sonuna kadar açmak adına makam odasının kapısını kendi elleri ile söken Başkan Şayir, her daim halkla iç içe olmayı hedefledi. Halkın her zaman içinde olan başkan Şayir, iyi günlerinde kötü günlerinde her daim halkının yanında olmayı sürdürüyor.

EĞİTİM GÖNÜLLÜSÜ BAŞKAN

Göreve gelir gelmez kolları sıvayan Başkan Şayir, öncelikle belediyede ki performans artırımını sağlamak adına birimlerde değişikliler yaparak çalışmalarına başladı. Belediye Başkanlığı öncesi hayatını eğitime adayan Başkan Şayir’in ilk icraatlarından birisi makam aracını satarak ilçede bulunan yaklaşık 12 bin öğrenciye kırtasiye yardımında bulunması ülke gündeminde yerini alan önemli bir çalışması oldu. Başkan Şayir, daha sonra seçim sürecinde halka verdiği söz ile maaşını öğrencilere burs olarak verilmesi konusunda da sözünü yerine getirerek 710 üniversite öğrencisine burs olarak dağıtılmasını sağladı.   

KÖMÜRCÜLER OSB TARİH OLACAK

Yine seçimde Dilovası’nın önemli kanayan yaralarından biri olan Kömürcüler OSB’nin kaldırılması konusunda da halka verdiği sözünün yerine getirilmesi için çalışmalarını aralıksız sürdüren Başkan Şayir, gerek Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kürüm ve gerekse bakanlık yetkilileri ile sık sık bir araya gelerek halka verdiği sözün yerine getirilmesi için çalışan Şayir, Kömürcüler OSB’nin kaldırılması konusunda ki çalışmaları önemli adımlar atarak Kömürcüler OSB’nin kaldırılması konusunda kesin karar alındı. Yer konusunda arayışlar devam eden OSB’nin önümüzdeki yıllar da tamamen Dilovası’ndan kaldırılacağının garantisini vererek “Kömürcüler OSB Dilovası’nda tarih olarak müjdeledi.”

 GENÇLER İÇİN SPOR YATIRIMLARI!

Özellikle Ankara ziyaretlerinde öenmli adımlar atan Başkan Şayir, ardı ardına müjdeleri sıralarken gençleri de unutmadı. Gençlik ve Spor Bakanlığı Dilovası’nda beş yeni projeyi gerçekleştirecek. Üstelik çalışmaların ihaleleri 2020 Ocak ayı içerisinde gerçekleştirilecek. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Dilovası’nda yapacağı yatırımlar şöyle: Diliskelesi Halı Sahası’nın yenilenerek hizmete açılacak. Şehit Nihat Karadaş Stadyumu’nun yenilenerek hizmete açılacak. Dilovası Belediyesi’nin belirleyeceği bir alana kitap kahve inşa edilecek. 5 Okula kitap desteği sağlanacak. Dilovası’nda Yılport Lisesi, Mübeccel Çolakoğlu Ortaokulu ve yüzme havuzu binasına 3 tane Genç Ofis kurulacak.

GENÇLİK MERKEZİ KURULACAK

 Öte yandan, Adnan Kahveci Parkı’nın içerisinde yer aldığı alana yapılması düşünülen 3.100 metrekarelik Gençlik Merkezi Projesi içinde Belediye ile Bakanlık arasında görüşmelere devam ediliyor. Hatırlanacağı gibi Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, daha öncede Ankara temasları neticesinde, kapalı bulunan Diliskelesi ile Tavşancıl tren istasyonlarının açtırmış, Millet Bahçesi yapılması içinde gerekli adımları atmıştı.

TARİHİ EVLER CANLANACAK

Başkan Şayir, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığı görüşmelerde meyvelerini verirken alınan karar doğrultusunda Tavşancıl’da ki 15 tarihi ev restore edilerek hem ilçenin turizmine katkı sağlanacak hemde Tavşancıl mahallesinin gelişmesi sağlanacak. TCDD yetkilileri ile yaptığı görüşmelerde de önemli bir sonuç alan Başkan Şayir, Trenlerin Diliskelesi ve Tavşancıl’da durmaları için peron çalışmalarının başlayacağını belirterek Dilovası halkının önemli bir sorununu da çözmüş olduklarını belirtti. Çalışmalarını sürdüren Başkan Şayir, yine bu dönem içerisinde Diliskelesi’nden sonra ilçenin iki önemli mahallesi Tavşancıl ve Köseler Köyünde halkın yerinde hizmet alabilmeleri için PTT yetkilileri ile yaptığı görüşmeler sonrası bu iki mahalleye PTT şubesinin açılmasını sağladı.

DİLOVASI’NA MİLLET BAHÇESİ

Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir’in Ankara temaslarında ki önemli çalışmalarından biri olan ilçeye büyük bir Millet Bahçesi kazandırılması projesinde de sonuç alan Başkan Şayir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yaptığı görüşmeler neticesinde, Dilovası’nda bulunan 207 dönümlük arazi üzerine Millet Bahçesi’nin inşa edileceğini müjdeledi. Yapılacak olan Millet Bahçesinin yapımını TOKİ üstlenecek. Millet Bahçesi’nde bölgenin ağaç yapısı da göz önünde bulundurularak, mesire alanı, yürüyüş yolları, çocuk eğlence bölümleri, bisiklet sürüş alanları, çeşitli aktivite kısımları ve çevre düzenlemesi gerçekleştirilecek. Bakanlık tarafından onaylanan proje, TOKİ tarafından projelendirilip ve inşa edilecek. Kısa sürede TOKİ tarafından projelendirilecek olan Millet Bahçesi için yeni yılda temel atılması planlanıyor.

EYNERCE KAVAŞINDA SONA GELİNDİ

İlçenin önemli sorunlarından biri olan İzmit istikametinden ilçeye giriş ve Yavuz Sultan Selim Caddesi’nin daha canlı bir cadde haline gelmesi konusunda da çalışmalarını sürdüren Dilovası Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi, İzmit istikametinden ilçeye girişi konusunda başlattığı Eynerce kavşağı çalışmasında sona gelirken, Yavuz Sultan Selim Caddesi’nde ise yol genişletilerek biten alt yapının ardından üst yapı çalışmaları bitti. Caddede elektrik direkleri yerin altına alındı ve ışıklandırmaları yapıldı. Eynerce Kavşağının bitmesi ile Yavuz Sultan Selim caddesi hem güzel bir görünüme kavuşacak hemde daha işlek hale gelerek esnafın yüzünü güldrecek. Ayrıca Dilovası’nda bozuk yol bırakmamak için çalışmalarını yoğunlaştıran, Dilovası Belediyesi ilçe genelinde başlattığı sıcak asfalt çalışmasında ana caddelerde ve ihtiyaç olan sokaklarda sıcak asfalt çalışmaları aralıksız sürdürüyor.

ÇOK AMAÇLI YENİ PARK

Çevre ve yaşam kalitesini yükseltmek için ilçeye yeni park alanları kazandıran Dilovası Belediyesi geçtiğimiz aylarda başlatılan çalışma kapsamında ilçenin en büyük ve çok amaçlı yeni parkın yapımını tüm hızıyla sürdürüyor.Dilovası Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından Mimar Sinan Mahallesi, Kapalı Yüzme Havuzu yanında mahalle sakinleri için yeni bir dinlence ve oyun alanı oluşturuluyor. Yapımı geçtiğimiz aylarda başlayan park içerisinde çocuklar için farklı oyun alanları tasarlanırken yetişkinler için de sosyal, sportif ve dinlence alanları yer alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir