Paylaş

Koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında büyük ihtiyaç duyulan dezenfektan malzemesi ihtiyacını karşılamaya yönelik çalışmalar yapan meslek liselerinden biride Hereke Nuh Çimento Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı, tüm okulların hijyen, temizlik ve dezenfeksiyon çalışmalarını sürdürürken bu konuda önemli bir adım atarak üretim yapan mesleki ve teknik anadolu lisesi sayısını 28’den 44’e çıkardı.

HEREKE NUH ÇİMENTO MTAL ÖĞRENCİLERİDE ÜRETTİLER

Eldeki dar imkanlarıyla çalışma yapan ve temin edilen kısıtlı malzemeler ile dezenfektan üreten okullardan biride Kocaeli’nin Körfez ilçesindeki Hereke Nuh Çimento Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojisi Alanı öğrencileri oldu.

İlçenin en hareketli kamu dairelerinde eksikliği hissedilen el dezenfektanı ihtiyacı için kısıtlı miktarda temin edilen kimyasallarla el dezenfektanı üreten öğrenciler bulunması güç olan maddeleri üretmenin mutluluğunu yaşadılar.

Kimya Teknolojisi Alan Şefi Muzaffer Oğuz ve alan öğretmeni Turgay Koçak rehberliğinde üretim gerçekleştiren öğrenciler gerekli kimyasalların olması durumunda üretim yapabileceklerini de belirttiler.

MESLEK LİSELERİNİN ÖNEMİ ANLAŞILDI

Koronavirüs salgını nedeniyle kamuoyunda oluşan dezenfektan ve maske gibi zorunlu  ihtiyaç malzemelerini üreten meslek liselerinin sayılarının sürekli artış göstermesi, “Meslek Lisesi Memleket Meselesi” sözünün ne kadar anlamlı olduğunu da gösterdi. Meslek liselerinin adeta üretim merkezlerine dönüştürülmesini sağlayan Milli Eğitim Bakanlığı meslek liselerinin imkanlarının daha da iyileştirilmesi için özellikle son yıllarda çok büyük yol kat etti. Meslek liselerinin Corona virüs (Covid-19) pandemisi karşısında gösterdiği bu başarılı adımlar son yıllardaki gelişmelerin ürünü olarak değerlendirildi.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir