Paylaş

Gebze’de gözaltına alınan işçileri ziyaret eden CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, “Anayasamızın işçilerimize tanıdığı hak ve hürriyetleri sonuna kadar savunacağız” dedi

Gebze’de farklı fabrikalarda çalışan ve Birleşik Metal İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle işten çıkartılan emekçilerin Gebze’den Ankara’ya hak arayışları için başlatacakları yürüyüşe yapılan polis müdahalesi sonucu 100’e yakın kişi gözaltına alındı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, CHP İl Yönetim Kurulu üyeleri, CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, CHP Derince İlçe Başkanı Birkan Koçak, Gebze İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde süren sorgu işlemleri devam eden ve aralarında DİSK Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ile CHP Gebze İlçe Başkan Yardımcısı Deniz Kartal’ında olduğu gözaltına alınan emekçileri ziyaret etti.

SONUNA KADAR SAVUNACAĞIZ

Partili avukatlar ile gözaltına alınan işçilere hukuki destek sağlayan CHP’liler, emniyet müdürleri ile de görüşerek son durum hakkında bilgi aldı. Görüşmelerin sonrasında konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Başkan Yıldızlı, “Gözaltına alınan arkadaşlarımızla ve emniyet müdürlerimiz ile görüştük. Gözaltına alınan arkadaşlarımızın şu anda içeride ifadeleri alınıyor. İfadeleri alındıktan sonra arkadaşlarımız serbest kalacaklar. Yürüyüş hakkı, anayasal bir haktır ve bunu engellemek doğru değildir. Geçtiğimiz Pazar günü alınan acil bir kararla gösteri ve yürüyüşler engellenmiştir. İşçilerin sendikaya üye olmaları en doğal haklarıdır ve sendikal hak engellenemez. Anayasamızın işçilerimize tanıdığı hak ve hürriyetleri sonuna kadar savunacağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir