Paylaş

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Gençlik Eğitimi Şube Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Bilgievleri’nin Kocaeli genelindeki 4. sınıf öğrencileri için bu yıl üçüncüsünü düzenlediği “Aklınla 1000 Yaşa Zeka Oyunları Yarışması’nda kazananlar ödüllerine kavuştu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen ödül töreninde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın gençlere hitaben “Teknolojiyi sizler geliştireceksiniz ve herkesin düşündüğünden farklı düşünüp faydalı işler yapacaksınız.” dedi.

“TEKNOLOJİ YAŞAMA BİÇİMİMİZİ DEĞİŞTİRİYOR”

Ödül törenine Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın yanı sıra şampiyon öğrenciler ve öğrencilerin aileleri katıldı. Covid-19 pandemisi önlemleri çerçevesinde gerçekleşen ödül töreninde Bilgievi öğrencileri heyecanlarını gizleyemedi. Teknoloji alanında bilgiler aktaran Başkan Büyükakın, teknolojinin yaşam biçimlerini değiştirdiğinin altını çizdi. Başkan Büyükakın “Artık dünya çok farklı yer olmaya başlıyor. Eskiden okuma yazma bilmek yeterli oluyordu. Bugün ise teknoloji alanında okuryazar olmak gerekiyor. Dolayısıyla hayatımızı değiştiren teknolojinin bizden kayıtsız olmaması gerekiyor.’’ dedi.

“GELECEĞİN DÜNYASINA YATIRIM YAPIYORUZ”

Çocuklara yapılan yatırımın geleceğe yapılmış olduğunu söyleyen Başkan Büyükakın “ Geleceğin dünyasında eğer var olmak istiyorsak özellikle robotik kodlama alanında çocuklarımızı yetiştirmemiz gerekiyor. Batılılar bugün bir medeniyet inşa etmeye çalışıyor ve onların kültür kodları farklı, yani onların inşa ettiği medeniyet bizim medeniyetle aynı olmaz. Bizim de kendi medeniyetimizi inşa etmemiz gerekiyor. Bu yol da çocuklardan geçiyor.” ifadelerini kullandı.

“ROBOTİK KODLAMAYA ÖNEM VERİYORUZ”

Çocukların bir spor ve sanat dalı ile ilgilenmesinin son derece önemli olduğunu hatırlatan Başkan Büyükakın bu konuda çocuklarını destekleyen ailelere teşekkür ederek kendilerinin de her türlü desteği vermeye devam edeceklerini söyledi. Düzenlenen bütün spor faaliyetleri ve kültürel etkinlikler, yapılan parklar, gerçekleştirilen projelerin hepsinin yarınlarımızın teminatı olan çocuklar için olduğunun altını çizen Başkan Büyükakın “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97’nci yıldönümünde 97 okulumuza robotik kodlama sınıfları yaptık. Önümüzdeki yıllar bu sayıları artıracağız. Çünkü geleceğin dünyası kodlamayı bilenlerin, robotları bilenlerin dünyası olacak. Bir sonraki sene 98’inci yılında da 98 sınıf, 2023 yılı Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında da 100 sınıf olmak üzere Kocaeli’nin okullarında robotik kodlama sınıfları olacak.” dedi.

BU YIL 17 BİN ÖĞRENCİ YARIŞTI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği protokolü çerçevesinde Kocaeli ili içerisinde faaliyet gösteren resmi ve özel ilkokul 4. sınıf öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Aklınla 1000 Yaşa Zeka Oyunları Yarışması’na bu yıl 17 bin öğrenci katılım sağladı. Katılımcılar arasından bin 321 öğrenci finale katılım hakkı elde etti. Final sınavı etabı pandemi nedeniyle Kılavuz Gençlik yazılım geliştirme birimi tarafından geliştirilen platformda 13 Temmuz ve 14 Temmuz  tarihleri arasında online olarak gerçekleştirildi. Final sınavına giren öğrencilere Griceviz Bilişsel Beceri ve Zihinsel Gelişim Platformu uygulaması 1 yıllık ücretsiz kullanım kodu hediye edildi. Yapılan değerlendirme sonucunda dereceye giren öğrenciler belirlendi.

İŞTE KAZANANLAR

Yarışmada birinci olan Darıca Servet Çambol İlkokulu öğrencisi Doruk Can Yıldız’a Robotik Set (EV3 Lego Mindstorms Education) ödülü verildi. İkinci olan Kartepe Eşref Uslu İlkokulu öğrencisi Zehra Nur Üstünkol Robotik Set (EV3 Lego Mindstorms) ve üçüncü olan        Amiral Karamürsel İlkokulu öğrencisi Faruk Atik ödülü Robotik Set (Lego Wedo 2.00 Temel Set) kazandı. İlk 4 ile 10 arasında yer alan öğrencilere ise mansiyon ödülü Robotik Set (Make Block Mbot Kiti) ödülü verildi. Yarışmada birinci, ikinci ve üçüncü olan öğrencilerin okullarına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Akıl ve Zekâ Oyunları Sınıfı yapılacak. Yarışmada ilk 10 sırada derece yapan öğrenci ve öğretmenlerine mansiyon ödülleri verildi. Aklınla 1000 Yaşa Zeka Oyunları Yarışması’nın önümüzdeki yıl 4. kez gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir