Paylaş

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde toplumsal farkındalığın arttırılması, koordinasyon ve işbirliğinin güçlendirilmesi ile yapılan faaliyetlerin ön plana çıkarılması amacıyla düzenlenen Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Kocaeli İl Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Komisyon Toplantısı, Vali Seddar Yavuz’un başkanlığında gerçekleştirildi.

Valilik Karamürsel Alp Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya; Vali Seddar Yavuz’un yanı sıra, Vali Yardımcısı Salih Bıçakçı, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, İl Jandarma Komutan V.  Alb. Mehmet Serhan Aksoy, daire müdürleri  ile koordinasyon kurul üyeleri katıldı.

Herkesi sevgi ve saygıyla selamlayarak sözlerine başlayan Vali Seddar Yavuz toplantıda yaptığı konuşmalarında; “Hepinizin bildiği gibi kadına yönelik şiddet ülkelerden ülkelere, kültürlerden kültürlere farklılık arz etse de sonuç itibariyle her toplumda var olan ve mücadele edilmesi gereken önemli bir sorundur. Bu soruna yönelik olarak da samimiyetle, içtenlikle bir mücadele yönetmemiz gerektiğinin de altını çizmek istiyorum. Bu kapsamda çeşitli faaliyetler yürütüyoruz. Ama en önemli faaliyetlerden bir tanesi farkındalık. Toplumun tüm kesimleri, kadın erkek, genç yaşlı, sivil toplum kuruluşları, kamu yöneticileri, medya dahil olmak üzere herkesin bu konuda elinden geleni yapmasını gönülden arzu ediyor, bekliyoruz. Hepinizin bildiği gibi bununla ilgili bilgilendirme sunumları gerçekleştiriyoruz. Özellikle muhtar toplantılarında, sivil toplum kuruluşları toplantılarında bu konular üzerinde önemle çalışıyor, üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Eğitim durumlarına, gelir durumlarına göre konuları inceliyoruz ancak aynı durumların farklı biçimlerde uygulandığını görüyoruz. Bu sorunun psikolojik nedenleri elbette var. Gerçekten çocukluktan itibaren bastırılmış duygular, dengesizlikler var. Ama sorun bu değil. Sorun; bizim duruşumuz bu konuda nedir? Dolayısıyla bu konuda farkındalık oluşturması bakımından eğitimi fevkalade önemli buluyoruz. Ev ortamının çok kıymetli ve değerli olduğunun altını bir kez daha çizmek istiyorum. Özellikle çocukların davranışlarını bizden öğrendiğini, bizim gibi olmak istediğini, bilinçaltını bizim oluşturduğumuzu asla aklımızdan çıkarmamalı, bu doğrultuda yürüteceğimiz faaliyetlere artarak devam etmeliyiz.

 İnsanlara Söyleyecek Sözü Olmayanlar Şiddete Başvuruyor

 Kocaeli olarak Türkiye ortalamasının çok üstünde faaliyetler yapıyoruz diyen Vali Yavuz konuşmalarının devamında;  Başkanlığımda yaptığımız muhtarlar toplantısında bu konuya 1 saat ayrıldığını çok az şehirde görürsünüz. Bu konuları çok çok konuşmalı, konunun uzmanları gerek televizyonlarda dile getirmeli, gerek üniversitelerimiz devreye girerek bu konuyu zaman zaman medya aracılığıyla paylaşmaya özen göstermeli, farkındalıklar ortaya çıkarmalıyız. Bugünden yarına sıfırlama imkanımızın olmadığını hepimiz biliyoruz. Devlet olabildiğince herkese sahip çıkıyor. Mesela elektronik kelepçe uyguladığımızı bu toplum yeteri kadar bilmiyor. Bununla ilgili aldığımız tedbirleri doğru dürüst anlatamıyoruz. Bu çalışmaları Valiliğimiz koordinasyonunda Emniyet, Jandarma, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve ŞÖNİM olarak farklı alanlarda yürütüyoruz.  Dolayısıyla bu konunun bir hayli çalışma ayağı var. Ama insanların kanaati çalışmalar az yapılıyor. Biz bu insanlara aslında ciddi şekilde yardım ediyor ve pek çok alanda destek oluyoruz. Bu sorunları hep beraber çözeceğiz. Bu sorunun dışındaymış gibi davranmamalı, soruna sadece emniyet, jandarma ve savcının işiymiş gibi bakılmamalıdır. Bu sorun toplumsal sorun ve hep beraber bu işin üstesinden gelmemiz lazım. Kocaeli olarak bunun üzerinden gelebilecek altyapıya sahibiz.” diyen Vali Yavuz herkese teşekkür ederek, toplantının hayırlı sonuçlar doğurması temennisinde bulundu.

Konuşmaların ardından Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Kocaeli Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı yapılan çalışmalara ilişkin birer sunum gerçekleştirdiler.

 

Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.