Paylaş
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, meclis kürsüsünden ehliyet affı, araç sigortası sorunu, emeklilikte yaşa takılanlar, araç muayene ücretleri gibi yaşanan birçok sorunu meclis kürsüsünden anlatarak sorunların vatandaşın lehine acilen çözülmesi gerektiğini vurguladı.
CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Türkiye Büyük Millet Meclisinde partisi adına söz aldı. İlk olarak Uşak’ta yaşanan sıkıntıları anlatan Yalım, “Zafer Havalimanı yüzünden Uşak Havalimanı’mız kapalı. Hastanemizde yeterli doktor olmadığından özellikle dün gece çok sayıda çocuğumuz ve ailemiz rezil duruma geldiler.” dedi.
Ehliyet sorununu yeniden gündeme taşıyan Yalım, “1 milyon kişi ehliyetini Türkiye’de kaptırmıştır. Bunu Ulaştırma Bakanlığı bütçesinde Bütçe Komisyonunda da dile getirmiştim, tekrar bunu gündem dışında gündeme getiriyorum. Ölümlü kazalar haricinde olan vatandaşlarımıza, her ne sebepten olursa olsun en azından bir sefere mahsus ehliyet affını muhakkak getirmemiz gerekiyor. Mersin Milletvekili MHP’li arkadaşımız da bunu gündeme getirdi, aynı şekilde destekliyor. Kesinlikle, tekrar bunun altını çizerek istiyoruz, 1 milyon vatandaşımız adına ehliyet affını talep ediyoruz.” dedi.
Milletvekili Yalım sözlerini şu şekilde sürdürdü:“Ehliyet affını talep ederken burada uygulanmayan bir sorun var. Bakın, bunu özellikle Ulaştırma Bakanına anlattım, AK Partili vekil arkadaşlarımıza da Cumhur İttifakı milletvekili arkadaşlarıma da anlatmak istiyorum. Avrupa’da, bir ehliyetle suç işlendiği zaman işlediği kategorinin ehliyeti alınır. Yani örnek veriyorum, B ehliyetiyle ehliyetini kaptırdığında sadece B ehliyetinden mahrum kalır. Eğer o kişi profesyonel anlamda minibüs, otobüs, kamyon veya tır şoförü ise o ehliyetini yani ağır vasıta ehliyetini kaptırmaz, elinden o hakkı alınmaz. Böylelikle ailesine, evine ekmek parasını götürebileceği işine devam eder. Bunun da düzenlenmesi gerektiğinin özellikle altını çiziyorum.”
 ARAÇ SİGORTASI YAPTIRILACAK FİRMA BULUNAMIYOR
2023’ten itibaren birçok vatandaşın araçlarına trafik sigortasını yaptıracak firma bulamadığını ifade eden Yalım, “Çünkü neredeyse piyasadaki sigorta yapan firmaların yüzde 90’ına yakını yabancıların eline geçti. Bu sebepten dolayı da birçok vatandaşımız araç sigortası yaptıramamaktadır. Bakın, bunun yanında araç sigortası fiyatları, rakamları çıktı meydana. İlk başlayan minimum bir araç, sigorta yaptıracak olan bir kişi 4 bin 424 TL’yle başlayıp 14 bin 745 TL’ye yani bir araca sadece trafik sigortasına 4 bin 400 TL’den başlayan, 14 bin TL’ye kadar çıkan bir rakamla bugün vatandaşlarımız araç trafik sigortasını, zaruri trafik sigortasını yaptıramaz hâle geldiler. Bunun sebebi de birçok vatandaş trafik sigortası yaptırmadan kaçak binecektir. Umarım, bu sorunun da kesinlikle giderilmesi lazım.” diye konuştu.
ARAÇ MUAYENE ÜCRETLERİ DÜŞÜRÜLMELİ
6 milyon aracın muayeneden geçmediğini aktaran Yalım, “Çünkü muayene ücretleri çok yükseldi. Yılbaşından itibaren de bu rakamlara yüzde 100’e yakın bir zam geleceğini şimdiden bilmekteyiz. Bunun için de özellikle araç muayene ücretlerinin de düşürülmesi gerektiğini, on beş dakikada yapılan bir işlemin bu kadar afaki olmaması gerektiğini belirtiyorum.” şeklinde konuştu.ENGELLİLERE ÖTV MUAFİYETİNDE KOLAYLIK SAĞLANMALI
Engelli vatandaşların otomobil alırken yararlandığı ÖTV muafiyeti ile ilgili de rakamların yükseltilmesi gerektiğini  vurgulayan Yalım, “Engelli vatandaşlarımıza 450 bin TL’ye kadar ÖTV muafiyeti vardı ancak şu anda 450 bin TL’ye herhangi bir araç alma imkânı kalmadı. Onun için de bu, engelli vatandaşlarımıza verilen 450 bin TL’lik ÖTV muafiyetinin 1 milyon ve 1 milyon 200 bine çıkarılıp en azından 1.600 motora kadar bir araç alma hakkını vermemiz gerekiyor. Bunun yanında Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da müjdeyle verdiği kesinlikle de bunu destekliyoruz, inşallah iktidara geldiğimizde uygulayacağız. İlk arabasını 1600 motora kadar olan arabasını alma hakkını tüm vatandaşlarımıza vereceğiz.  Sıfır ÖTV’yle ilk arabasını vatandaşımız alabilecek.” dedi.
EYT’LİLER TEKRAR YAŞA TAKILMASIN
Emeklilikte Yaşa Takılanların sorunlarını da meclis kürsüsünden dile getiren Yalım, “Gündemimizde özellikle emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sorunları var. Bunu Çalışma Bakanından bu ay sonu, özellikle önümüzdeki hafta Meclise geleceğiyle alakalı bilgiler geliyor. Buradan tabii ki hem Çalışma Bakanı farklı bir açıklama yapıyor, Hazine ve Maliye Bakanı farklı bir açıklama yapıyor, aynı şekilde AK Parti Grup Başkan vekilleri kendine göre farklı bir açıklama yapıyor. Ancak burada yeni bir mağduriyet doğurulmaması adına sistemi özellikle Sayın Emeklilikte Yaşa Takılanlar Genel Başkanı Gönül Hanım’ın da istediği doğrultuda şu şekilde anlatmamız gerekiyor. ‘Yeni bir yaş haddini mi getireceksiniz?’ diye soruluyor, bunu özellikle soracağız biz de ve de buradan bunun olmaması gerektiğini, emeklilikte yaşa takılanlar yeniden yaşa takılmasınlar diye bunu özellikle belirtiyoruz. Adı ‘emeklilikte yaşa takılanların’ adı tekrar ‘yaşa takılanlar’ olmasın diyoruz. Emeklilikte yaşa takılanlar yirmi üç yıldır anayasal haktan mahrum bırakıldıkları, emeklilikte haklarını yani kadınlara yirmi yıl, beş bin prim günü erkeklerde yirmi beş yıl, beş bin prim haklarıyla şartsız koşulsuz, tastamam iade edilmesi ivedilikle isteniyor ve de bununla alakalı emeklide yaşa takılan vatandaşlarımızı bir kez daha emeklilikte yaşa takılanlar içerisinde bu çıkacak olan kanunla tekrar bir mağduriyet getirmeyin diyorum.” dedi.

Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.