Paylaş

Kocaeli Azerbaycan Haydar Aliyev Kültür Evi’nde cumartesi günü gerçekleştirilen Türkiye ve Azerbaycan Dostluk ve Kardeşlik Şöleni büyük bir coşku ve katılıma sahne oldu

Kocaeli Azerbaycan Haydar Aliyev Kültür Evi Derneği ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplum İlişkileri Genel Müdürlüğü tarafından imzalanan protokol ile hayata geçirilen proje kapsamında düzenlenen Türkiye ve Azerbaycan Dostluk ve Kardeşlik Şöleni organizasyonu 14 Ocak Cumartesi günü dernek merkezinde büyük bir katılımla gerçekleşti.

Programda Dernek Başkanı Bilal Dündar, Proje Koordinatörü Alptekin Cevherli, İzmit Belediyesi Sivil Toplum Koordinatörü Eray Bodur ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sivil Toplum Müdürü Abdül Samet Şengöz’ün günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalarının ardından yöresel konser, halk oyunları gösterileri yapıldı.

Etkinliğe İzmit Belediyesi Sivil Toplum Koordinatörü Eray Bodur, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sivil Toplum Müdürü Abdül Samet Şengöz, Kocaeli Millî Kuruluşlar Birliği Başkanı Yücel Alpay Demir, Kocaeli Turizm Derneği Başkanı Soner Kılıç, TOYŞAD Derneği Başkanı Gökalp Şentürk, Kocaeli İl Kültür eski Müdürü Adnan Zamburkan, Azerbaycan Diaspora Kurucu Başkanı Bülent Gürcan ve çok sayıda Kocaeli’nin pek çok önemli siması katıldı.

BİR MİLLET SEKİZ DEVLET

Şenlik, İç İşleri Bakanlığı Sivil Toplum Genel Müdürlüğü ile yürütülen Türkiye – Azerbaycan Dostluk ve Kardeşlik Projesi Koordinatörü Alptekin Cevherli’nin açılış konuşmasıyla başladı. Koordinatör Cevherli, “Bir millet iki devlet denilen Türkiye ve Azerbaycan dostluğu ve kardeşliği dünyaya örnek olacak bir güzelliktedir. Bugün burada Azerbaycan’ın Hemreylik Günü’nü kutluyoruz. Türk Dünyası’nı oluşturan 8 bağımsız devletimiz ve 40’ı aşkın özerk yönetim ve devletimiz ile bugün Türk Milleti, dünya barışı için büyük bir fırsat sunmaktadır. İnşallah ‘bir millet, 8 devletin’ dostluğu ve kardeşliğini simgeleyen çok daha büyük organizasyonlarda buluşuruz” dedi.

Kocaeli Azerbaycan Haydar Aliyev Kültür Evi Derneği Başkanı Bilal Dündar da şunları söyledi, “2004’te bu derneği açtığımız zaman siyasilerimiz de buranın öneminin farkında değildi. Tarihe karşı sorumluluğumuzu yerine getirmek için mutlaka bir başlangıç yapmamız lazımdı. Kendimiz inandıktan sonra başarı kendiliğinden gelir. Bugün Kocaeli’de bu konuda beni de sollayıp çok iyi düzeylere gelip mücadele eden bir toplumumuz var.

2010’dan bu yana toplumların zihinlerine nakşedecek bir takım çalışmalar yaptık. Kartepe’de Haydar Aliye adına bir park açtık. Bundan sonrası çorap söküğü gibi geldi. 2011’de Derince’de bir park açtık. Daha sonra buranın açılışını yaptık. Türkiye’de ilk ve tek soykırım müzemiz var. Bu bir iki kişinin işi değildir bunlar bir birikimdir. Yani ekmeden biçilmiyor. Elimizi tutanlara teşekkür ederiz. Tarihe hizmet adına tüm gücümüzle çalıştık. Çalışmalarımız hem geçmişe hem geleceğidir…” dedi.

DESTEKLERİMİZ DEVAM EDECEK

İzmit Belediyesi Sivil Toplum Kuruluşları Koordinatörü Eray Bodur, “Geçtiğimiz kısa bir süre önce de İzmit Belediyesi olarak bir parkımıza Azerbaycanlı Şehit Generalimiz Polat Haşimov’un adını vermiştik. Bugün Azerbaycan’da da, Kıbrıs’ta da ve diğer Türk yurtlarında yaşayan soydaşlarımızın da Mustafa Kemal’in dediği gibi kederi kederimizdir, sevinci de sevincimizdir. 2004’ten bugüne gönül coğrafyamızda yer alan Azerbaycan’ın iki kardeş ülkenin aynı soya sahip kardeşlerimize köprü olmak adına Kocaeli’de çok ciddi mücadeleler verildi.

Bunlar çok önemli. Ne yazık ki Azerbaycan’da Kıbrıs’ta yaşananlar hala hafızamızda ve tazedir. Biz inanıyoruz ki gelecek açısından soydaşlarımıza çok daha iyi gelecek sağlayacağız bu çalışmalarımızla. Kamu yararına desteğimizi sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

DESTEKLERİMİZ DEVAM EDECEK

Daha sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sivil Toplum Müdürü Abdül Samet Şengöz de, “Her zaman Türk Dünyası’nın yanındayız. Büyükşehir Belediyesi olarak desteğimiz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sürecektir. Bu güzel şölen için emeği geçen herkese teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Bu programda olmaktan çok onur duydum” diyerek sözlerine son verdi.

Kocaeli Millî Kuruluşlar Birliği Başkanı Yücel Alpay Demir ve Turan Eller Şairler, Ozanlar ve Yazarlar, Aydınlar Derneği Başkanı Gökalp Şentürk de günün anlam ve önemine ilişkin birer konuşma yaptılar. Diğer konuklar da söz alarak duygu ve düşüncelerini paylaştılar.

Daha sonra şölen, ses sanatçısı Aytül Arık Uygun’un bağlama üstadı Yasin Koçman’ın bağlaması eşliğinde verdiği konserle devam etti. Dernek üyeleri ve konuklar zaman zaman müzik eşliğinde Kafkas oyunlarından da örnekler sundular…

Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.