Paylaş

İzmit Belediyesi Sanat Akademi Tiyatro Bölümü kursiyerlerinin yılsonu çalışmaları kapsamında sahnelediği oyunlar izleyiciler tarafından çok beğenildi

 İzmit Belediyesi Sanat Akademisi Tiyatro Bölümü kentin sanat anlayışını geliştirmeye yönelik çalışmalarına devam ediyor. Tiyatro bölümünde yıl boyunca eğitim gören kursiyerler emeklerini eğitim dönemi sonunda sergiledikleri oyunlarla taçlandırıyorlar. Kursiyerlerin performansları izleyenlerden alkış alıyor.

 “SANAT HER YERDE VAR OLSUN”

Kursiyerlerin sahnelediği, Melih Cevdet Anday’ın ‘Ölüler Konuşmak İsterler’ adlı oyununun ardından görüşlerini belirten seyircilerden Aleyna Altaş, “Oyun çok keyifliydi, çok güzeldi. Kısa sürede çok iyi bir oyun ortaya koydular. Ona rağmen çok keyifli bir oyunculuk sergilediler. Replikler ve monologlar açısından da çok keyifliydi. Tebrik ediyorum, çok güzel bir seyir sundular bize, iyi ki geldim. Hepsinin ellerine emeklerine sağlık. Sanatın her yerde olması bizler için çok değerli. Bunun İzmit’te olması, yaşadığımız yerde olması, ulaşılabilir olması bizim için çok daha kıymetli. Sanat her yerde var olsun ve hep yayılsın” dedi.

 “ÇOK DEĞERLİ BİR ÇALIŞMA”

Oyunu çok beğendiğini vurgulayan Bengisu Şentürk ise , “Oyun keyifli bir oyundu. Melih Cevdet Anday’ın bilmediğim bir oyunuydu. O açıdan da çok değerli oldu benim için. Keyifliydi, güzeldi. İzmit’te tiyatroyu aktif olarak takip ediyorum. İzmit Belediyesi Sanat Akademisinin programlarını da takip ediyorum. Bir önceki oyunu da izlemiştim. Burada yapılan çok değerli bir şey. İzmit’in tiyatroyla ilgili bir geçmişi var. Bunun destekleniyor olması bence çok güzel. Bu yöndeki çalışması hem takdir ediyor hem de destekliyoruz” diye konuştu.

 “OYUNU KEYİFLE İZLEDİM”

Sibel Karadeniz adlı seyirci de oyun için verilen emeği bildiğini belirterek, “Oyun çok güzeldi çok da sevdiğim bir arkadaşım rol aldı. Keyifle izledik. Oyunda güzel mesajlar verildi bize. Oyunun sahneye koyulmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Ekip bu oyunu sahnelemek adına uzun zamandır emek veriyordu. Tiyatroseverler için çok güzel bir akşam oldu. İzmit Sanat Akademisi gibi sanatsal aktivitelerin yapıldığı yerlerin olması değerli. Bu çalışmaların devamının gelmesini diliyorum” dedi.

 “BÖYLE BİR KURSUN OLMASI ÇOK GÜZEL”

Ali İbrahim Yağız da tüm ekibi tebrik ederek, “Oyunda kardeşim sahne aldı. Onun bu kadar kısa sürede bu kadar senkronize olabilmesi mükemmel bir şey. Oyunda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Tiyatro çok fedakarlık isteyen bir sanattır. İzmit Belediyesinin böyle bir kursu açması, insanlara bu eğitimi vermesi çok güzel bir şey. Bize böyle güzel bir oyunu izlettirdikleri için çok teşekkür ederiz. Önümüzdeki süreçte çok daha iyi işler yapılacağına inanıyorum” dedi.

 “ÇOK DERİNLİĞİ OLAN BİR OYUN”

Kursiyer Yasemin Şahin oyuna dair yaptığı açıklamada, “Ben Körfez’de ikamet ediyorum. Bu kursa yaş sınırı olmamasından dolayı başvurdum ve sınavı geçtim.  Bu eğitime sınırlarımı öğrenmek adına katıldım açıkçası. Hocamdan çok memnunum. Kursu çok seviyorum ve bu kurstan çok mutlu ayrılıyorum. Oyun çok derinliği olan bir oyun. Herkesin kendi ufak tefek dertlerini büyük dertlermiş gibi görüp başkalarının dertlerini umursamadığı ve tamamıyla iletişimsizliği vurguluyor oyun. İnsanların sonunu bilmesine rağmen yine de o ufak dertler uğruna ömürlerini tüketmesiyle alakalı bir oyun” dedi.

 “DÖRT DÖRTLÜK BİR SÜREÇ GEÇİRDİK”

Kursiyer Serhat Öztürk ise , “Tiyatroyu lise yıllarında yaptıktan sonra uzunca bir ara verdim. İzmit Belediyesi’nin duyuruları sayesinde bu kurs hakkında bilgi sahibi oldum. Burada çok güzel bir arkadaşlık ortamımız oldu. Çok memnunum. Dört dörtlük bir süreç geçirdik. Oyunumuz insanların birbirlerini dinlemedikleri bir ortamda herkesin kendi dertlerini ön plana çıkarttığı bir düzen anlatılıyor. Bu şartlar aslında ülkemizdeki ortama da benziyor. Kurs sayesinde eski bilgilerimi tazeleme fırsatı buldum. Buradaki arkadaşlık ortamı da çok katkı sağladı. İnsanlar gönül verdiği zaman güzel şeyler çıkıyor” diye konuştu.

 BAŞKAN HÜRRİYET’E TEŞEKKÜR ETTİ

Kursiyer Şeyma Yağız oyuna ilişkin yaptığı değerlendirmede, “İzmit Belediyesi Sanat Akademisi Tiyatro Bölümünde eğitimimizi tamamladık. Ben daha önce tiyatro eğitimleri almıştım o bilgilerim güncellendi. İzmit Belediyesinin sunduğu imkanları değerlendirmek adına bu kursa katılmak istedim. Çok samimi ve çok güzel bir ortamımız var. Durmuş hocamıza çok teşekkür ediyorum. Burada hepimiz aile gibiyiz. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e de bize bu imkanları sunduğu için çok minnettarız” dedi.

 “BÜYÜK BİR ŞEVKLE OYNADIK”

Kursiyerlerden Seza Tufan konuşmasında, “Emekli olduktan sonra tiyatroya başladım. Benim ikinci eğitimim. Bir kış boyunca  ve bu zamana kadar çok güzel bir eğitim aldık. Benim tekrar çocuklarım olmuş oldu adeta. Durmuş hocamız bize inanılmaz bir enerji verdi. Bilgilerimizi tazelerken birçok yeni şey öğrendik. İzmit Belediyesi Sanat Akademisi çok küçük bir yerde başarıyla hizmet veriyor. İzmit Belediyesinin kendi imkanlarıyla burayı canlandırmış olması çok güzel. Biz de burada büyük bir şevkle bu oyunları ve eğitimleri yapabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

 “EĞİTİMLERİMİZİ OYUNLA TAÇLANDIRDIK”

İzmit Sanat Akademisi Tiyatro Bölümü Eğitmenlerinden Durmuş Çetin, “Bizim için çok yoğun bir sene oldu. Deprem felaketi yaşanınca bölgeye giderek oradaki çocuklara, oradaki insanlara yardım etmeye çalıştık. Ardından döndük hemen öğrencilerimize sarıldık. Tiyatro eğitimlerimizi tamamladık. ‘Bu eğitimleri neden bir oyunla taçlandırmayalım’ dedik. Oyun hazırlama anlamında vaktimiz çok kısaydı ama öğrencilerim çok çalışkandı. Burada çok güzel de bir arkadaşlık kurdu kursiyerlerimiz. Bu faktörler bizim oyunu çıkarmamızı sağladı” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.