Paylaş

Güne okul ziyaretiyle başlayan Vali Seddar Yavuz, İzmit Uluğbey Anadolu Lisesinde düzenlenen Kariyer Söyleşisinde öğrencilerle bir araya gelerek, tecrübelerini paylaştı.

Okul Müdürü Bünyamin Çakırcı ve öğretmenler tarafından karşılanan Vali Seddar Yavuz’a öğrenciler çiçek takdim etti.

Vali Seddar Yavuz’a ziyaretlerinde İzmit Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen ve İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü İhsan Özkan eşlik etti.

Vali Seddar Yavuz ve beraberindekiler, söyleşinin yapılacağı salona geçtiler. Konferans salonunda gerçekleştirilen Kariyer Günleri söyleşisi, açılış konuşması ile başladı ve daha sonra Vali Seddar Yavuz kürsüye davet edildi.

“Hayat Boyu Öğrenme Kavramını Benimsemelisiniz”

Valilik mesleği ve meslek seçimi için kendi tecrübelerini paylaşan Vali Seddar Yavuz: “Hukuk, Siyasal Bilgiler, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi gibi bölümleri tercih edenler için bu mesleği tavsiye ederim. Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni temsil etmek şereflerin en büyüğüdür. Eğer engin bir insan sevginiz, engin bir vatan ve millet sevginiz varsa, bu kutlu millete hizmet etmek istiyorsanız bu mesleğe buyurun gelin derim. Önce kendinizi tanıyarak başlayın. Benim yeteneklerim nedir? Hangi alanda daha başarılı olabilirim? Neyi çok seviyorum? Hangi dersleri çalışırken çok mutlu oluyorum, keyifle okuyorum? Hangisinden uzaklaşıyorum? Sosyal bir kişiliğe sahip miyim? Biraz içerisine kapanık, insanlardan uzak durmayı tercih mi ediyorum? Dolayısıyla yeteneklerinizi keşfetmeniz ve kendinizi tanımanızda fayda var. Peki bu kolay mı? En zor işlerden bir tanesidir; çünkü insanlar ya kendini zirvede görür ya da çoğunlukla aşağıda görür. Bu yüzden ailenizin öğretmenlerinizin bu da yeterli gelmiyorsa bu alanda çalışmış uzmanlardan görüş ve düşünce alabilirsiniz. Daha sonra kendinize bir yol haritası seçin. Gençlere genellikle şunu söylüyorum; mesleğinde başarılı olan, size doğru bilgi verebilecek insanlarla tanışın. İdealinize ve hedefinize ulaşmak için yoğun çaba gösterin. Tercihleriniz doğrultusunda ilgili kurumlara gidin, gezin, görüşün.”

Dünya da müthiş bir değişim olduğuna değinen Vali Yavuz; “Dünyanın hiçbir döneminde bilgi, bu kadar hızlı üretilip tüketilmemişti. O yüzden hayat boyu öğrenme kavramı bu noktada çok önemli. Bu kavramı hayatımıza nakşetmeliyiz.” dedi.

Vali Yavuz: “Bedensel Hazırlık Kadar Psikolojik Hazırlık da Önemli”

Öğrencilere girecekleri sınavlara ilişkin tavsiyelerde bulunan Vali Yavuz: “Sevgili gençler, hepinizin yolu bahtı açık olsun, gireceğiniz tüm sınavlarda başarılar diliyorum. Sınavlara girdiğinizde sakin kalın, 3-5 soru yapamadım diye panik olmayın. Zinde durun, güçlü kalın, yapabileceğinize odaklanın, konuyu değiştirin başka bir yerden devam edin, sonra tekrar dönün ama içinize kapanıp panik olmayın. Sınav dünyanın sonu değil ama bu süreci iyi yönetirseniz emin olun sınava girenler arasında birkaç soruyla fark açacaksınız.” diyerek başarılar diledi.

Öğrencilerin de ilgiyle dinlediği Vali Yavuz, konuşmalarının devamında mesleki tecrübelerini öğrencilerle paylaşıp, bu mesleği seçme nedeniyle ilgili bilgiler vererek mesleğin güzel ve zor yönlerini anlattı.

Kariyer söyleşisi, Vali Yavuz’un öğrencilerin sordukları soruları da içtenlikle cevaplandırması ile sona erdi.

Söyleşinin ardından öğretmenler odasına geçen Vali Yavuz, burada okul yönetimi ve öğretmenlerle bir araya gelerek, eğitim faaliyetlerine ilişkin hususların görüşüldüğü, taleplerin istişare edildiği bir toplantı gerçekleştirdi.

Program toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.