Paylaş

 

Aziz Türk Milleti’nin kendi kaderinde ve ülke yönetiminde yegâne söz sahibi olmasının miladı ve Milli Mücadelenin başlangıcı olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 105. Yıl dönümü kutlama programı Vali Seddar Yavuz’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Vali Seddar Yavuz’un yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan V. Berna Abiş, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, Baro Başkan V. Caner Karakadılar, Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, İzmit Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Murat Bozkurt, kurum müdürleri, öğretmeler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Vatandaşlarımızın da yoğun katılım gösterdiği, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda ilk olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 105. Yıl dönümü münasebetiyle yayımladığı mesaj okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın okunan mesajlarında;

“Aziz Milletim,

Sevgili Gençler,

Samsun’da bundan tam 105 yıl önce başlayan ve Millî Mücadelemizi zaferle taçlandıran 19 Mayıs 1919, güçlü Türkiye’nin inşasında ilk tuğlanın konulduğu tarihtir.

Bu tarih, milletimizin düşman işgaline karşı ülkemizin her köşesinden yükselen istiklal ve istikbal ruhunun kıvılcımı olmuştur.

Milletimizin esarete karşı direnişini ortaya koyarak topyekûn bir varoluş mücadelesini başlattığı bu sürecin devamında ya istiklal ya ölüm nidalarıyla vücut bulan varlık-yokluk mücadelesi başlamıştır.

Samsun’da yanan istiklal meşalesi, Amasya, Erzurum, Sivas ve ardından Ankara ile tüm Anadolu’ya yayılmıştır.

19 Mayıs ruhu, bu milletin en büyük varlığı, en büyük sermayesidir.

Zorluklara karşı durmanın, azimle, inançla, kararlılıkla hep beraber mücadele etmenin anlamı bu ruhta gizlidir.

Ülkemizin karşı karşıya kaldığı her türlü baskıya, provokasyona rağmen hızlandırdığı kalkınma, büyüme, güçlenme mücadelesini ancak 19 Mayıs’ın ruhuna, özüne, ilkelerine, ideallerine ve hedeflerine sahip çıkarak sürdürebiliriz.

Yeni Türkiye Yüzyılı’nın neferleri olan sizler böyle bir bilinç ve özgüvenle tarihinize, bugününüze sahip çıkıp birbirinizle kenetlenin, birbirinizle kardeşlik hukukunuzu geliştirin.

Siz gençlerimizin ve aziz milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere Kurtuluş Savaşımızın bütün kahramanlarını bir kez daha saygıyla anıyorum.” ifadeleri yer aldı.

Mesajın okunmasının sonrasında Gençlik ve Spor İl Müdürü Gökhan Yavaşer’de günün anlam ve önemini belirtir bir konuşma gerçekleştirdi.

Daha sonra 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle ilimizde ortaöğretim kurumları arasında Resim, Şiir ve Kompozisyon kategorilerinde düzenlenen yarışmalarda ki birincilere ödülleri Vali Seddar Yavuz tarafından, aynı kategorilerde 2. ve 3. olanlara da Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan V. Berna Abiş ve Gençlik ve Spor İl Müdürü Gökhan Yavaşer tarafından verildi.

Öğrencilerin tebrik edilmesi ve hediyelerinin verilmesinin ardından Program, Kocaeli Fen Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanarak büyük bir beğeni ile izlenen oratoryo gösterisi ile devam etti.

Gösterilerin ardından Vali Seddar Yavuz ve protokol üyeleri, güzel ve anlamlı organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederek öğrenci ve öğretmenlerle günün anısına toplu fotoğraf çektirdiler.

 

Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir