Paylaş

Gebze’nin Tavşanlı Mahallesinde yapılmak istenen Cüruf Depolama Tesisi ÇED Bilgilendirme Toplantısına CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler, Harun Özgür Yıldızlı, CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, CHP Darıca İlçe Başkanı Hüseyin Cihan Özaltan ve bölge sakinleri katıldı.

 

Kocaeli Gebze ilçesine bağlı Tavşanlı Mahallesinde yapılmak istenen Cüruf Depolama Tesisi ÇED Bilgilendirme Toplantısına CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler, Harun Özgür Yıldızlı, CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, CHP Darıca İlçe Başkanı Hüseyin Cihan Özaltan ve bölge sakinleri katıldı. Tavşanlı, Ballıkayalar ve Kirazpınar Mahallelerini olumsuz etkileyecek Kroman Çelik Fabrikasının Cüruf Depolama Tesisi ÇED Toplantısında bölge halkı projeye tepki gösterdi.

Geçen yıl Gebze Taş Ocakları bölgesinde Tehlikesiz Atık Geri Kazanım ve Düzenli Depolama tesisi yapmak için ÇED Raporunu hazırlayarak proje için başvuru yapılmış, proje için 99 bin 32 metrekarelik bir alan kullanılması öngörülmüştü. Yapılacak proje ile olumsuz etkileneceklerini dile getiren bölge sakinleri projeden vazgeçilmesi gerektiğini dile getirdi. Toplantıda 1. Derece Doğal Sit Alanı olan ve Türkiye’de kaya tırmanışının başladığı yer olarak bilinen, önemli bir karakovan bal merkezi olan, eşsiz bir doğaya sahip Ballıkayalar Kanyonu’nu yok edeceği vurgulandı.

ÇED Bilgilendirme Toplantısında konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler, “Burada 1. Derece Doğal Sit Alanı olan, kentin yaşam alanı Ballıkayalar Kanyonu var. Bu proje oldu bittiye getirilemez. Burada bilgilendirme yapılmadı, Firma yetkilileri dersini çalışmamış. 3 dakikalık sunum olmaz. Biz bu ÇED toplantısının yapılmadığını kabul ediyoruz. Eğer kentimize faydalı bir projeyse zaten destekleriz ama bunun kentimize faydası yoksa karşınızda beton gibi duracağız” dedi.

Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir