Paylaş

Metal işkolunda, 200 işyerinde 130 bin işçi adına sürdürülen grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde; patron sendikası MESS’in dayatmaları nedeniyle anlaşma sağlanamadı. 4 ayı aşkın süredir devam eden görüşmelerden işçi lehine sonuç çıkmaması üzerine; Türk Metal Sendikası dün itibariyle grev kararı aldığını duyurdu. Birleşik Metal-iş Sendikası ise 19 Ocak Pazar günü Gebze’de yapacağı mitingle grev kararını ilan edecek. Patronların dayatmaları nedeniyle tıkanan görüşmeler sonrası metal işçileri grev hazırlıklarına başladı.

Patronlar metal işçisine sefalet ücreti ve kölelik koşulları dayatıyor!

Eylül ayından bu yana süren görüşmelerde; patron sendikası MESS, ücret teklifi dışında, 4 ay önce ne diyorsa hala aynı noktada. MESS; sözleşme süresinin 3 yıla çıkarılmasını, ikramiyelerin sadece çalışılan günler üzerinden ödenmesini, “hafif işlerde çalışabilir” raporu olan işçilerin işten çıkarılmasının önünün açılmasını dayatıyor. Zamlar ve enflasyondaki artış nedeniyle sendikaların ücret teklifini bile yetersiz bulan işçilerin karşısına, alay edercesine“ ücret teklifimizi revize ettik, yüzde 8’e çıkardık” diye çıkabiliyor. Görüşmeler süresince“üretim ve satışlarda daralma”olduğu gerekçesini dilinden düşürmeyen metal patronları, koca holdinglerin karlarındaki küçücük bir eksilmeyi bile işçilerin sırtına yıkma derdine düştü. Kriz, işten atma tehditleri, Hükümetin olası bir grevi yasaklayacağı ve bu durumda sözleşmenin Yüksek Hakem Kurulu’na gideceğine dair tehditler masadan hiç eksik olmadı. Kısacası; tek derdi karını güvence altına almak olan patronlar, patronluğunu yaptılar.

Şimdi, patronların dayatmalarına karşı direnen metal işçilerinin yanında olma zamanı!

Bu sözleşme süreci ilimizde yaşayan binlerce işçi ve ailesini doğrudan ilgilendirmektedir. Şimdi, Ford Otosan, Kalibre Boru, Çelik Halat, Kroman Çelik, Yücel Boru, Sarkuysan, Federal Mogul gibi onlarca işyerinde çalışan, yüzlerce metal işçisi ekmeğini büyütmek, haklarını korumak için greve hazırlanmaktadır. Biliyoruz ki; bu süreç sadece sendikalı metal işçileri için değil, sendikasız işyerlerinde çalışan işçiler için de belirleyicidir. Sendikasız işyerlerinde de patronlar, MESS’ten çıkan rakama göre işçilere zam vermektedir. Metal işçisinin aldığı her zam, koruduğu yada elde ettiği her yeni hak tüm işçilere emsal olacaktır. Tam da o nedenle bu sözleşme sadece metal işçisinin değil, tüm Kocaelili işçilerin sözleşmesidir. Metal işçisi kazanırsa tüm Kocaelili işçiler kazanır.

Bu gerçekten hareket eden, işçilerin gerçek partisi olan Partimiz, 19 Ocak Pazar günü MESS’in dayatmalarına karşı Gebze’de Birleşik Metal-iş Sendikası’nın çağrısıyla yapılacak mitingte metal işçileri ile yan yana, omuz omuza olacaktır. Bu mitinge katılmayı, aynı zamanda da mitinge Kocaelili işçilerin katılımını artırmayı görev bilen partimiz; örgütlü olduğu tüm ilçelerde başta metal fabrikaları olmak üzere, işçi durakları ve emekçilerin yaşadığı mahallelerde çıkardığı çağrı el ilanları ile emekçileri bu mitinge davet etmektedir. Çünkü biliyoruz ki; ancak ve ancak birleşe, birleşe kazanacağız.

Gün dayanışmayı büyütme, metal işçileri ile yan yana olma günüdür! Bu anlayışla, Emek Partisi olarak 19 Ocak pazar günü Gebze Kent Meydanı’nda yapılacak mitingteki yerimizi alacağız. Tüm emekçileri de bu mitingi sahiplenmeye, metal işçilerine destek vermeye çağırıyoruz.

Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı

Arzu Erkan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir