Paylaş

Kocaeli’de #Geçinemiyoruz başlığıyla bir araya gelen Emek Partisi, Halkevleri, HDP ve SYKP, “Zamlar durdurulsun, borçlar silinsin” talebiyle başlattığı imza kampanyasını sonlandırdı. 
İlçelerden, mahallelerden, iş yerlerinden toplanan imzaları İZGAZ’a (İzmit Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş.) teslim eden #Geçinemiyoruz Platformu üyeleri, teslim öncesi açıklama yaptı. 
#Geçinemiyoruz Platformu adına basın açıklamasını okuyan Halkevleri üyesi Zeynep Çelik, Türkiye’de kayıtlı olarak çalışan 12 milyon insanın 3 bin TL’nin altında ücret aldığını söyledi. Milyonlarca insanın açlık sınırında yaşadığını belirten Çelik, “Rakamlar ortayken bütçeden en yüksek pay Milli Savunma Bakanlığına yani savaşa, Hazine ve Maliye Bakanlığına yani faizlere ayrılıyor. Ülkede milyonlarca insan açlık sınırındayken sadece savaşa ve faize ayrılan bütçe artmıyor aynı zamanda ‘Saray’ın harcamaları da her yıl artmaya devam ediyor. Sadece 2018 yılında ‘Saray’da giyeceklere 6.1 milyon TL, temizlik ürünlerine 4.2 milyon TL, baharatlara 118 bin TL harcama yapıldığı Sayıştay raporlarında açığa çıktı ve bu onlarca harcama kaleminden sadece bir kaçının rakamları” dedi. 


“KAMPANYAMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”


AKP iktidarı döneminde geçim sıkıntısı ve ticari başarısızlık nedeniyle 5 bin 485 kişinin intihar ettiğini söyleyen Çelik, “5485 kişi sadece rakamları ifade etmiyor, her biri birer canı birer insanı birer yaşamı bizlere gösteriyor. Tüm bu rakamlar ortadayken, işsizlik, yoksulluk her gün daha fazla derinleşirken evlerimize gelen faturalar ortada. 2019’da Kocaeli’de borcundan dolayı 33 bin 964 kişinin elektriğinin, 38 bin 637 kişinin de doğal gazının kesildiği bizzat Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı tarafından açıklandı. Yani bu kış Kocaeli’de binlerce aile elektriksiz ve soğuk evlerde yaşamak zorunda bırakıldı. Her birimizin evlerine gelen doğal gaz faturası 400 TL’nin altına düşmezken, diğer temel ihtiyaç olan elektrik faturaları ve su faturaları da üzerine ekleniyor” diye konuştu. 
“Bugün topladığımız yüzlerce imza ile buradayız” diyen Çelik, “Bizler açlığa ve yoksulluğa mahkum değiliz. Birilerinin zenginleşmesi için bizler yoksul bırakılıyoruz, birileri zenginleşsin diye bizler savaşlara sürülüyoruz, birileri zenginleşsin diye bizler umutsuzluğa itiliyoruz. Halbuki birleşirsek, yan yana gelirsek, dayanışma ağlarımızı kurarsak kazanacağımızı biliyoruz. Kampanyamızı farklı çalışmalar ile sürdüreceğimizi, taleplerimizin takipçisi olacağımızı buradan kamuoyuna bir kez daha duyuruyoruz” dedi. 


“TALEPLERİNİZİ MEMNUNİYETLE ALACAĞIZ”

Açıklamanın ardından bir heyet oluşturan #Geçinemiyoruz Platformu üyeleri, topladıkları imzayı İZGAZ yetkililerine iletti. İZGAZ Müşteri İlişkileri Müdürü Murat Özön’ün karşıladığı heyet adına konuşan Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, “Bu kentte daha iki gün önce bir işçi çalıştığı fabrikada yaşamını sonlandırdı. Çeşitli gerekçeler söylenebilir, psikolojik sorunları vardı denilebilir. Ama bu insanların içinde bulunduğu yaşam koşullarının zorluğunu değiştirmiyor. Bizim üç talebimiz var, zamlar durdurulsun, kimsenin doğal gazı borcundan dolayı kesilmesin ve insanların mağduriyetine son verilsin” ifadelerini kullandı. 
İZGAZ Müşteri İlişkileri Müdürü Murat Özön ise, imzaları memnuniyetle alacaklarını belirterek, “En nihayetinde biz İZGAZ çalışanıyız ama sizler gibi birer vatandaşız. Aynı durum bizler için de geçerli. Taleplerinizi ilgili makamlara iletmek üzere alacağız” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir