Paylaş
Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili A.Adayı Serkan Sarı, Türkiye’nin dünyada basın özgürlüğü sıralamalarında gerilerde yer aldığına işaret ederek, Türkiye’nin medyayı ve İnterneti sansürleyen, gazetecileri tutuklayan ve muhalif görüşleri sindiren bir ülke konumuna getirildiğini söyledi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili A.Adayı Serkan Sarı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.
Basın çalışanlarının bazı haklarını yasal güvence altına alan 212 sayılı kanununun Resmi gazetede yayınlandığı 10 Ocak gününün bayram olarak kutlanamadığını dile getiren Sarı, gazetecilik mesleğinde yaşanan sorunlara dikkat çekerek, şunları söyledi: “Türkiye dünyada basın özgürlüğü sıralamalarında geriliyor. İfade özgürlüğü, en çok medya ve internet alanında gerilemiştir. Uygar dünyadaki gelişmelerin aksine Türkiye, medyayı ve İnterneti sansürleyen, gazetecileri tutuklayan ve muhalif görüşleri sindiren bir ülke konumuna sürüklenmiştir. İnternet yasakları iktidarın, ifade özgürlüğüne ve özgür kamusal alana inanmadığının önemli bir göstergesidir. Cumhuriyet Halk Partisi basın emekçilerinin özgürce haber yapma ve yurttaşların farklı kaynaklardan bilgilenme hakkını gözetecektir. Halkın iktidarında; medya ve internet alanı, içinde bulunduğu büyük karartmadan kurtarılacak; her türlü bilginin gün ışığına çıkarılması sağlanacaktır. Bu duygularla tüm basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarım.”

Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.