Paylaş

Eğitim Gücü Sen Genel Başkanı Oğuz Özat, PIKTES kapsamına girmeyen okulların hülle ile PIKTES kapsamına sokulduğunu, proje kapsamında çalışan öğretmenlere düşük ücret verildiği, Avrupa Birliği’nin PIKTES projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’na verdiği 19 milyon Euro hibenin sığınmacı öğrencilere ulaşmadığını ifade etti.

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası (Eğitim Gücü Sen) Genel Başkanı Oğuz Özat, Avrupa Birliği’nin Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PIKTES) kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’na verdiği hibenin 19 milyon Euro’sunu geri istediğini söyledi.
Sığınmacı öğrencilere dönük PIKTES Projesi harcamalarının Avrupa Birliği tarafından hibe olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na verildiğini anımsatan Özat, Avrupa Birliği’nin PIKTES Projesi için gönderdiği hibe paralarını araştırdığını, çalışmalara baktığını, okulları incelediğini PIKTES personel ve öğretmen ödemelerini inceleyerek, bununla ilgili bir rapor hazırladığını anlattı.

ÇALIŞAN ÖĞRETMENLERE DÜŞÜK ÜCRET VERİLDİ

Başkan Özat, Avrupa Birliği’nin hazırladığı raporun sonuçlarına ilişkin şu bilgileri verdi: “Gönderilen paraların akıbetinin bu paralarla yapılan projelerin akıbetinin ve yapılan çalışmaların akıbetinin herhangi bir şekilde Avrupa Birliği’ne sunulmadı. Avrupa Birliği ekiplerinin gezdiği okullarda bu projelerin yapılmadığı, Avrupa Birliği’nin sığınmacı öğrencilere dönük destek ve yardım dayanaklı ödemelerinin öğrencilere ulaşmadığı, PIKTES kapsamına girmeyen okulların hülle ile PIKTES kapsamına sokulduğunu ifade etmişler. PIKTES kapsamında çalışan öğretmenlere düşük ücret verildiği, ek sözleşmelerle kıdem tazminatı ve haklarının gasp edildiğine dönük birçok tespit yapılarak raporlaştırılmış.”

EĞİTİM GÜCÜ SEN OLARAK BAKANLIKTAN RESMİ TALEP EDECEĞİZ

PIKTES projesinde 4 bine yakın öğretmen, bunun yanında güvenlik personeline dahil ücret ödendiğini anlatan Başkan Özat, “Sığınmacı öğrencilere verilen hibe dayanaklı destek ve yardımlar verilmektedir ve bunlarla ilgili maalesef sıkıntılı tespitler var. Yaklaşık 8 yıldır süren PIKTES projesi Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki PIKTES koordinatörlüğü tarafından yürütülmektedir. Harcamaların tamamı Avrupa Birliği tarafından karşılanmaktadır. Avrupa Birliği’nin bu raporu ile gönderilen hibe paralarının kaynağı nerelere harcandı öğretmenlere verilen düşük maaşlar sonrası bunu sorgulaması ve bu yöndeki raporu sonrası Milli Eğitim Bakanlığı nasıl bir çalışma yapmıştır? Eğitim gücü Sen olarak bakanlıktan resmi talep edeceğiz” dedi.

Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir