Paylaş

Kentleşme ve Mutlu Şehirler’in ele alındığı Kartepe Zirvesi-2019, Ara Güler Salonu’nda ‘Şehir ve Ulaşım’ konusu tartışıldı.

“Kocaeli limanlarıyla dünyaya açılan bir kapıdır”

‘Kentleşme ve Mutlu Şehirler’in ele alındığı Kartepe Zirvesi-2019 tüm hızıyla sürüyor. Kartepe ilçesinde düzenlenen Zirve’de ‘Şehir ve Ulaşım’ konusu irdelendi. Oturumda konuşan Gebze Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Küçükmehmetoğlu Kocaeli’nin limanlarıyla dünyaya açılan bir kapı olduğunu ifade ederek, kentin fiziksel köprülere ihtiyacının olduğunu  belirtti.

“KOCAELİ’NİN FİZİKSEL KÖPRÜLERE İHTİYACI VAR”

Kocaeli’nin çok önemli bir güzergahta bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Mehmet Küçükmehmetoğlu “Anadolu’nun kapısı ve limanlarıyla dünyaya açılan şehirdir Kocaeli. Kocaeli için coğrafya kaderdir. Dünyaya açılan kapı Kocaeli’de de ulaşım sorunsalı çözülmesi gereken en büyük problemlerden biridir. Kocaeli’nin fiziksel köprülere ihtiyacı var. Nedir bu fiziksel köprüler derseniz ulaşımı sağlayan köprü, yol, otoyol, demiryolları ve havayolu olduğunu söyleyebilirim. Kocaeli’de bir sanayi şehri olduğu için köprüler lazım ve onlar olmadan ticaret olmaz” dedi.

“TİCARETİ HIZLANDIRAN YOLLARI YAPMALIYIZ”

“Osmangazi köprüsü ve otoyolu da bu örneklere son giren yer oldu” diyerek sözlerine devam eden Küçükmehmetoğlu, “Osmangazi köprüsü ticareti hızlandırmaya yarayan bir güzergâh oldu. Osmangazi Köprüsü, İstanbul’a doğru yönelen popülasyonu da azalttı ama civar kentlerdeki popülasyon arttı. Bu da civar kentlerde ulaşımı rahatlatma ihtiyacı yarattı. Türkiye komşu ülkelerimize göre ticarette en uzun yollardan birini kullanan ülkelerin başındadır. Bu bizim ihracat ve ticaret alanımıza da zorluklara sebep oluyor. Yeni ulaşım yatırımları hem insanların hayatını kolaylaştırırken hem de ticaret yapan şirketlerinde rahatlamasına ve daha rahat işlerini yürütmesini sağlıyor” şeklinde konuştu.

AKILLI ŞEHİR VE ULAŞIM

Akıllı Şehir ve Ulaşım konulu bir konuşma gerçekleştiren Kocaeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Fatih Akbulut ise şunları söyledi; “Sensörlerden oluşan ağlar, nesnelerin interneti, bulut yazılımlar ve mobil uygulamalar ve teknolojiler akıllı şehir ve ulaşımı mümkün kıldı. Avrupa Birliği’de bu akıllı şehir projesinin getireceği yararları görerek bu konuya yatırım yapıyor.” ifadelerini kullandı. Ara Güler Salonu’nda gerçekleşen oturumun koordinatörlüğünü Tübitak MAM Enerji Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Ali Çimen yaparken konuşmacılar Gebze Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Küçükmehmetoğlu, Kocaeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Fatih Akbulut oldu. Oturum verilen sertifikaların ardından sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir