Paylaş

Emek Partisi Kocaeli İl Örgütü, dağıttığı bildirilerle işçileri ve emekçileri koranavirüse karşı önlem alınmasını sağlamak için mücadeleye çağırdı. 

Koranavirüs tehdidi dünyada can almaya devam ederken ülkemizde de vaka sayısı gün geçtikçe artıyor. Koranavirüsün bir halk sağlığı sorunu olduğuna dikkat çeken Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Örgütü, hazırladığı bildiriyi servis duraklarında, semt pazarlarında ve fabrika önlerinde işçi ve emekçilere ulaştırıyor. 

“İŞÇİLERİN SAĞLIĞI PATRONLARIN İNSAFINA BIRAKILAMAZ!”
“Koranavirüs bir halk sağlığı sorunudur! Önlem alınmasını sağlamak için mücadele edelim!” başlıklı bildirileri şehrin birçok ilçesinde işçi ve emekçilere ulaştıran EMEP’liler, alınması gereken tedbirleri de sıraladı. İşçilerin sağlığının patronların insafına bırakılamayacağının ifade edildiği bildirinin son bölümü şöyle;
“Kocaeli bir işçi kenti; on binlerce işçi, bu fabrikalarda eğer gerekli tedbirler alınmazsa büyük risk altında çalışıyor. Öncelikle; tüm fabrikalarda işçiler hızla sağlık taramasından geçirilmeli ve işçilere korunma yöntemleri hakkında bilgilendirmeler yapılmalıdır. Virüsün yüzeylerde 1 günden fazla canlı kalabildiği biliyor. Bu nedenle;
İşçilerin toplu bulunduğu yerler; servisler, soyunma odaları, yemekhaneler, tuvaletler sık sık dezenfekte edilmeli,
* Fabrika içlerine işçilerin kolayca erişebileceği noktalara dezenfektan cihazları yerleştirilmeli. Üretim sahası ve ofislerde bulunan her türlü masa, sandalye, trabzan vb. gün içerisinde sık sık temizlenmeli,
* Yemekler bağışıklık sistemini güçlendirecek, dengeli ve sağlıklı beslenmeyi sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmeli,
* İşçilerin iş yükü hafifletilmeli, bedenen ve ruhen dinlenebilmeleri sağlanmalı,
Virüsün yayılma ihtimali karşısında her fabrikanın acil eylem planı olmalıdır. Olası bir durumda işçiler üretime ara verilerek ücretli izne çıkarılmalıdır. ‘Ne olursa olsun üretim sürsün’ mantığına izin verilmemelidir.
Bakanlık fabrikaların gerekli önlemleri alıp almadığını denetlemeli, almayanlara yaptırımlarda bulunmalıdır. İşçilerin sağlığı patronların insafına bırakılamaz!

Emek Partisi olarak; tüm emekçileri bu önlemlerin alınmasını sağlamak üzere birleşmeye, ‘Emekçilerin sağlığı kapitalizmin kar hırsına kurban edilemez’ diyerek mücadele çağırıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir